Aktualności
Dzieci trzymając jeszcze jedną rączką mamę lub tatę przekraczały próg szkoły z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony uśmiechnięte twarze dorosłych i równie zdziwione rówieśników, wielkie oczy, jak wielkie kulki liczydła, kolorowe zasłonki, miękkie ławki, zapach pieczonych jabłek…jak w domu… z drugiej strony, to jednak wszystko nowe i większe niż w domu, ale tak samo bezpieczne i przytulne. Dzieci już od szatni z koleżanką zabierały się do „liczenia kulek”, uściskały witające nauczycielki i z ciekawością wchodziły z rówieśnikami do namiotu, w którym np. sprzedawały ziemniaki (tu postanowiły zrobić sklep).
Rodzice z dumą obserwowali swoje dzieci, które poznawały nowych ludzi i mimo pełnej sali w skupieniu napełniały dżdżownicę kulkami. Najmłodsze dzieci miały frajdę m.in. razem z rodzicami malowały rączkami „nasze przedszkole”,nauczyły się nowej piosenki i śpiewały ją razem, samodzielnie dekorowały marchewkowe muffinki, poznały nazwy kolorów w języku angielskim itd . Prawa fizyki i chemii poznawały dzieci pięcioletnie, które samodzielnie przeprowadziły doświadczenia np. z zastosowaniem magnesu, czy reakcji wody z sodą (wodorowęglanem sodu). Dzieci z obecnej tzw. klasy „0” z radością bawiły się „w klaunem” z wykorzystaniem m.in. tablicy multimedialnej, a przy okazji tworzyły zbiory matematyczne i rajcowały w sali zabaw.
W bibliotece rodzice smakowali ciasto (upieczone przez rodziców uczniów naszej szkoły, za co ślicznie dziękujemy) i dopytywali dyrektora o swoje dziecko np.:
- Po co wysyłać dziecko do przedszkola już w wieku 3 lat?
- Czy będą dowozy dzieci?
- Jaki program będzie realizowany?
- Jakie korzyści ma dziecko, z tego że przedszkole jest przy szkole podstawowej?
- Czy, jak dziecko ma wadę wymowy jest sens, by uczyło się j. angielskiego w przedszkolu?
- Ile dni w tygodniu będzie nauczany j. angielski?
- Czy dziecko po rocznym przygotowaniu przedszkolnym da sobie radę w klasie I-szej?
- Czym będzie się różnił rytm dnia dziecka w oddziale „0” od dnia dziecka w klasie I-szej?
- Jak długo będę odrabiać z dzieckiem lekcje?
- Kto będzie prowadził zajęcia w klasie I-szej, oddziale „0”, kto w przedszkolu?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie Państwo na stornie internetowej www.sppolmierzyn.edupage.org w zakładce rekrutacja -> pytania i odpowiedzi. Dziękujemy Państwu za obecność i zainteresowanie. Pracowaliśmy ciężko przez ostatnie miesiące i usłyszeliśmy od Państwa … „nie spodziewaliśmy się, że tak domowo i tak nowocześnie jest w Pomierzynie”. Dziękujemy, to dodaje nam sił do dalszych szkoleń, opracowań materiałów i autorskich ćwiczeń. Przygotowujemy się,by wprowadzić od przyszłego roku szkolnego zasady pedagogiki Montessori, daltońskiej i logdydaktyki, w której dziecko ma radość z samodzielnego pokonywania wyzwań, współpracy z rówieśnikami i w kolejnych etapach uczenia się samodzielności (życia) rozbudza swoją ciekawość dalszego poznawania. Wprowadzamy w naszym środowisku nowe rozwiązania (sprawdzone w innych miastach, krajach) „nieszablonowe” i autentyczne. Dzieci w sobotę z zainteresowaniem bawiły się dłużej niż 120 min.
Zapraszamy Państwa na dni otwarte codziennie. Miło rozmawiało się nam w bibliotece, gdzie dzieci bawią się na dywanie, a my dorośli rozmawiamy na przytulnych kanapach. Zapraszamy szczególnie w środy i piątki do 17.30.
Dyrektor i pracownicy Szkoły Podstawowej w Pomierzynie
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Szanowni Państwo,
w sobotę zapraszamy Państwa wraz z dziećmi na zajęcia otwarte. Prosimy o potwierdzenie telefoniczne udziału w zajęciach do środy 24 lutego (pomoce dydaktyczne oraz organizacja transportu, dla dzieci i rodziców potrzebujących dowozu).
Prosimy Państwa o wygodny strój, by móc z dziećmi swobodnie bawić się w salach z wykładziną dywanową, na korytarzach oraz w sali gimnastycznej lub w sali zabaw. Dzieciom prosimy zapewnić obuwie na zmianę. W stołówce szkolnej (nr 19)będziecie mogli Państwo skosztować naszych „domowych”, pieczonych jabłek, wypieków, owoców, wody, herbaty.
Zajęcia będą obywały się w 3 grupach:
- dzieci młodsze (2,5 – 4 lata), zajęcia prowadzone przez p. Sylwię Tillack i p. Aleksandrę Gągalską w sali nr 11 (parter, po prawej stronie od wejścia),
- dzieci starsze (ok. 5 lat), kandydaci do grupy starszej lub oddziału „zerowego”, będą uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez p. Iwonę Karbowiak i p. Halinę Kowalską w sali nr 17 (parter, po lewej stronie od wejścia),
- dzieci, które uczęszczają do oddziału „zerowego” (6 i 7 letnie), zapraszamy na zajęcia z p. Dorotą Maślak w sali nr 18 (parter, po lewej stronie od wejścia).
Każde z Państwa dzieci jest inne i czasami potrzebuje czasu lub zmiany otoczenia - zapraszamy wówczas do sali zabaw (nr 4), sali gimnastycznej (nr 9, po lewej stronie od szatni) oraz do biblioteki szkolnej (nr 21, znajduje się na piętrze po prawej stronie od schodów).
Punkt informacyjny będzie znajdował się przy wejściu do szkoły i w kwestiach organizacyjnych otrzymacie Państwo informacje od p. Klaudii Kozak.
Informacje merytoryczne, odpowiedzi na pytania np. dot. programu innowacyjnego, organizacji zajęć, zasad i terminów oraz pomoc przy wypełnianiu formalności otrzymacie Państwo od dyrektora szkoły p. Joanny Kuleszy od 1000 – 1400 (indywidualne rozmowy w pokoju dyr., grupowe w bibliotece szkolnej) oraz w sekretariacie (nr 15, parter).
Zapraszamy Państwa do doświadczenia atmosfery sprzyjającej rozwojowi Państwa dziecka!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zegar zadający pytania
Dziecko, widząc zegar, często pyta: która jest godzina? Możemy dać mu,bez wysiłku, szybką odpowiedź, np. 9:46. Co oznacza godzina 9:46? My dorośli już wiemy, bo wiele doświadczyliśmy, ale dzieci jeszcze poznają znaczenie symboli, liczb, ich wielkości, logicznej kolejności, działań na liczbach, powiązań z rytmem dnia itd.
W Szkole Podstawowej w Pomierzynie dzieciom zadajemy pytania, dajemy wskazówki i zachęcamy do samodzielnego szukania (doświadczania) odpowiedzi. Przykładem do ćwiczenia szukania odpowiedzi na pytania dydaktyczne są zegary umieszczone na korytarzach szkolnych i w bibliotece.
O godzinie 8.00 rozpoczynamy pierwszą lekcję. Położenie małej wskazówki zegara jest oznaczane zieloną kropką, a dużej wskazówki – prostokątem w kolorze zielonym. Na żółto zaznaczyliśmy godzinę, o której jest wydawany obiad. Pytanie, o której uczniowie kończą zajęcia w szkole?
Radość, satysfakcję jaką ma dziecko, które samo odnalazło odpowiedź na pytanie, jest „błyskiem w oku", „potrafię, wiem, to proste! W domu jestem o…” -dziecko samo dalej poszukuje.
Możemy dać dziecku gotową, nie wymagającą odpowiedź, ale jak długo? Kto będzie miał większe poczucie wartości: my, którzy wiemy, czy dziecko, które nie wie, nie potrafi ?
W naszej szkole dzieci podpowiedziały nam – nauczycielom, zegar na ścianie i sposób oznaczenia ważnych godzin. Teraz mają radość poszukiwania odpowiedzi (uczenia się).
Dyrektor SP w Pomierzynie