26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji – 30 września 2022 w naszej szkole zorganizowane zostały szkolne obchody tego święta. Miały one na celu ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz korzyści płynących z nauki języków obcych. Europejski Dzień Języków Obcych stał się w naszej szkole już pewną tradycją. Uczniowie mieli okazję doskonalić swoje umiejętności językowe przy pomocy gier, zabaw, quizów oraz głośnego czytania bajek. Podczas zajęć pachniało świeżo upieczonym ciastem. Uczniowie przygotowali wystawę prac plastycznych, wybranych przez siebie państw europejskich. Realizacja szkolnych obchodów tego szczególnego dnia przyczyniła się do: rozszerzania wiedzy uczniów o krajach Europy (symbolice, kulturze, geografii, zwyczajach) wyrabiania postawy szacunku w stosunku do dorobku kulturowego, obyczajowego i społecznego innych krajów budowania motywacji uczniów do uczenia się języków obcych.
Europejski Dzień Języków Obcych
Jabłka i motoryka mała
Czasami spotykacie się z informacjami dotyczącymi rozwoju motoryki małej u dzieci- w artykułach, opisach zabawek. Zastanawiacie się, dlaczego tak ważne jest jej rozwijanie i jak to robić?
Motoryka mała dotyczy sprawności manualnej, czyli dłoni i palców, takiej jak lepienie z plasteliny, układani małych klocków, pisania, malowania, przykręcania śrubek, nawlekania.
Jak wspierać jej rozwój w domu?
Najprostszym sposobem jest angażowanie dziecka do wszelkich czynności dnia codziennego. Dobrym pomysłem jest wspólne gotowanie, obieranie warzyw i owoców (my dzisiaj 6.10.2022 mieliśmy jabłka). Dużą rolę odgrywa samodzielne ubieranie i rozbieranie się. Dlatego pozwólmy dzieciom na samodzielność
H.K.
Zawody Freestyle slalom
„Roll and Fun” pod takim hasłem rozpoczęliśmy 7.10.2022 zawody Freestyle slalom, w którym technika jazdy na rolkach polega na wykonywaniu efektownych trików w jeździe pomiędzy rozłożonymi w równej odległości w linii prostej pachołkami. Jest to dyscyplina bardzo bezpieczna i kreatywna.
Do zawodów zgłosiło się bardzo dużo uczestników i wzięło udział w trzech konkurencjach; slide, classic slalom oraz snake.
Największym zainteresowaniem cieszyła się kategoria juniorek (klasy I-III) i juniorów, w której wystąpiło ponad 17 zawodników. Gratulujemy wszystkim udanych przejazdów i zdobytych nagród!
Klasy I-III
Miejsce I- Lena Leszczyńska kl.III
Miejsce II- Lena Stankiewicz kl. II
Miejsce III- Karolina Gregorowicz kl. III
Wyróżnienie - Majchrzak Kevin kl.I, Hanna Słomka kl.III, Jagoda Smoleń kl.III.
Klasy IV-VIII
Miejsce I - Hanna Wilga kl. VIII
Miejsce II - Damian Sobala VIII
Miejsce III - Blanka Kozłowska kl.V
Wyróżnienie - Kornelia Bieńko kl.IV, Anna Staniec kl. IV, Anna Baryłowicz kl. IV Oliwier Prusik kl.IV, Milena Bakalarz kl. VI, Lena Grzesiak kl.VIII.
#SprzątamyDlaPolski
w środę (5.10.2022) uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji #SprzątamyDlaPolski, której celem jest zadbanie o najbliższą okolicę w kwestii czystości. Dzieci z Pomierzyna oczyściły teren szkoły i przyległy do niego plac zabaw, teren samej wioski oraz pobocza dróg na trasie Pomierzyn-Ślizno oraz Pomierzyn-Giżyno. Dzięki Nadleśnictwu Kalisz Pom. każdy uczestnik akcji został wyposażony w jednorazowe rękawiczki i nikomu nie zabrakło worków na przydrożne śmieci. Śmieci było całkiem sporo, a szczególnie zaskakują zużyte opony. W każdej gminie znajdziemy informację jak i gdzie można utylizować śmieci, zarówno te pochodzące z gospodarstw domowych, jak i różnych firm i instytucji. Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Kalisz Pomorski za kiełbaski, które mogliśmy upiec na ognisku na zakończenie akcji. Każdy chce żyć w ładnej okolicy, bez śmieci i zanieczyszczeń. Warto wpajać od najmłodszych lat dbałość o nasze otoczenie, bo „w życiu liczy się tylko jedno – to, co po sobie pozostawisz. Nie słowa mają największe znaczenie, ale czyny.“ (J.Picoult)
"Mistrz tabliczki mnożenia i dzielenia"
W ostatnim tygodniu września (26-30.09.2022) w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny na "Mistrza tabliczki mnożenia i dzielenia", który zorganizowała pani Sylwia Tillack. Zainteresowanych udziałem w konkursie było blisko 30-stu uczniów klas III-VIII. Przykłady na mnożenie i dzielnie uczniowie rozwiązywali w formularzu on-line, dzięki komputerom z projektu #LaboratoriaPrzyszłości . Każdy miał 5 min, w ciągu których musiał rozwiązać jak największą ilość przykładów, pamiętając, że liczy się jedynie ich poprawność. Uczestnicy 5.10.2022 zostali nagrodzeni drobnymi upominkami, a wyróżnieni otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Mistrzem tabliczki mnożenia i dzielenia w Szkole Podstawowej w Pomierzynie jest Dawid Goliński z kl.VI. Laureatami są również Sebastian Janeczek (kl.VI) oraz Damian Sobala (kl.VIII). Cała trójka może pochwalić się 100% poprawnością w rozwiązanych przykładach. Wyróżniono również Marię Baryłowicz, która najlepiej zna tabliczkę mnożenia i dzielenia w klasie III. Gratulujemy Mistrzowi i wyróżnionym, chwalimy podjęcie wyzwania i chęć zrobienie "czegoś więcej" Pod koniec roku sprawdzimy kto najlepiej rachuje pamięciowo w zakresie 100, więc można już ćwiczyć!
ST
Wizyta teatru profilaktycznego KURTYNA z Krakowa
3 września uczniowie obejrzeli spektakl "Zaczarowany eliksir" oraz "Przesłuchanie". Oba widowiska, poza walorami artystycznymi, zawierały wartościowe i pouczające przesłanie. Dzieci mogły się przekonać, jak ważna jest umiejętność przestrzegania obowiązujących norm i reguł. Dowiedzieli się, co to jest empatia i szacunek. Jak zachować się w sytuacji zagrożenia oraz poznali dobre i złe strony internetu.
Żywe reakcje publiczności, zwłaszcza tej najmłodszej, świadczą o udanym przedstawieniu, które zapadnie uczniom na długo w pamięci.
H.K.
Sprzedaż cegiełek (Fundacja "Pomóż i TY")
W naszej szkole do końca września trwała sprzedaż cegiełek na rzecz podopiecznej fundacji "Pomóż i TY" - Patrycji Ryś. Patrycja to 9-letnia rezolutna dziewczynka, zmagająca się z wieloma chorobami. Fundacja wspiera ją w zakupie specjalistycznego sprzętu ortopedycznego (ortezy i gorset). Cegiełki, które mają formę plakietek - pomocy naukowych były sprzedawane przez członków szkolnego koła wolontariackiego - Damiana i Karola. Udało się pozyskać kwotę prawie 202 zł, co bardzo cieszy i za bardzo dziękujemy. To kolejne działanie, które pokazuje jak mając niewiele, może pomóc wielu :)
Link do strony fundacji z ogłoszeniem akcji: https://pomozity.org/ruszyla-kolejna-edycja-akcji-szkolo-pomoz-i-ty/
#sadziMY
W ostatni piątek, 30 września, harcerze z 10 WDH Wataha przyjęli z rąk pracowników Nadleśnictwa Kalisz Pom. sadzonki brzóz, które potem zostały zasadzone na terenie przy naszej szkole. Wszystko to w ramach corocznej akcji #sadziMY, której patronem jest Prezydent Andrzej Duda. Inicjatywa ma na celu podjąć działania na rzecz przyrody i docenić dobrodziejstwa lasu. Cieszymy się, że wokół nas będzie bardziej zielono. Trzymajcie kciuki, by sadzonki się przyjęły :)
Dzień chłopaka
"Popatrz, jaki urok mam! Spojrzeniami rzucam czar. Zalet łącznie tysiąc mam. Zasadniczo żadnych wad! Ale to też pewnie wiesz - Koleżanki znają mnie"
Dzień Chłopaka, przypadający na 30 września, to święto raczej współczesne i świętujemy je od niedawna. W naszej szkole jest bardzo popularne! Klasowe koleżanki naszych chłopców przygotowały w dniu ich święta przyjęcia-niespodzianki! Mały gest, a ile sprawił radości i uśmiechu! Bez względu na to, czy obchodzimy Dzień Chłopaka, czy takie współczesne święta nas denerwują, niewielkim gestem - jakim są życzenia i drobne upominki, można sprawić innym wiele radości. A o to przecież w życiu chodzi o - pamięć i życzliwość! Wszystkiego najlepszego Chłopaki!
J.D.K.
Wiem, co jem! (kl.III)
30 września uczniowie klasy trzeciej zapoznali się z zasadami zdrowego odżywiania się. Wraz z wychowawca przygotowali smaczne i zdrowe kanapki. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start na nowy dzień.
Wychowawca klasy III Magdalena Wilczynska
Klasa VIII na projekcji "Orlęta. Grodno '39"
30 września w godzinach wieczornych uczniowie klasy VIII (z małym wsparciem) wzięli udział w projekcji filmu "Orlęta. Grodno '39". Film porusza temat napaści sowieckiej na Polskę w 1939 r. W filmie widzimy świat oczami młodego chłopca - Leona, który próbuje się odnaleźć w zastanej, niezwykle trudnej rzeczywistości. Obrazy na ekranie targały emocjami i nie mogły pozostać bez komentarza. Małego wyjaśnienia dokonała wychowawczyni klasy tuż po seansie. Dodatkowy komentarz na temat filmu podjął już w szkole nauczyciel historii. Cieszymy się, że razem z uczniami film oglądało kilkoro rodziców (opiekunów) uczniów klasy VIII. Nie wszyscy zdecydowali się na udział ze względu na drastyczne sceny, co rozumiemy i w pełni akceptujemy. Polecamy wypady do kina, bo to fajny sposób na spędzenie czasu w miłym gronie
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Głównym celem akcji jest propagowanie czytelnictwa, zachęcanie do głośnego czytania i obcowania z książką. Czytanie ma wiele zalet, których nie sposób wszystkich wymienić. Jednak wydaje się, że najważniejsze jest to, że pozwala nam przenieść się w krainę naszej wyobraźni. W tym dniu starsi uczniowie czytali młodszym historię rybaka, jego żony i złotej rybki. Jak widać na załączonych zdjęciach, dobrze przygotowali się do tego zadania. Natomiast młodsi przynieśli swoje ulubione książki, aby pokazać kolegom swoich ulubionych literackich bohaterów
Jesień w klasie II
Jesień to piękna pora roku. W ten cudowny czas klasa II postanowiła przedstawić jak wyobraża sobie panią Jesień. Dzieci pracując w grupach utworzyły piękne portrety, jednocześnie ucząc się współpracy. Każda z grup pracowała rzetelnie oraz wykonała wyjątkową i kolorową pracę :)
Stypendia Burmistrza Kalisza pomorskiego
W piątek 23 września gościliśmy w murach naszej szkoły Pana Burmistrza Janusza Garbacza i Panią Inspektor Martę Gorajewską. Nasi goście przybyli, aby wręczyć Stypendium Burmistrza Kalisza Pomorskiego za szczególne osiągnięcia naszym dwóm uczniom - Krzysztofowi Marusi i Sebstianowi Hołubickiemu. Chłopcy w poprzednim roku szkolnym brali udział w różnych konkursach.
Sebastian wygrał ogólnopolski konkurs na rymowankę o bezpieczeństwie na wsi, a Krzysiu był laureatem wielu konkursów plastycznych i technicznych.
Pani Dyrektor Monika Kawecka pogratulowała chłopcom ich sukcesów, podziękowała również ich rodzicom i nauczycielom. Warto brać udział w konkursach i rozwijać swoje pasje. Kto wie, może za rok stypendiów będzie jeszcze więcej? Trzymamy kciuki za naszych uczniów!
II Mistrzostwa Powiatowe w Nordic Walking
II Mistrzostwa Powiatowe w Nordic Walking dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych powiatu drawskiego.
W piątek 23 września 2022 r. odbyły się Mistrzostwa w Nordic Walking dla dzieci i młodzieży na terenie Leśnej Klasy Edukacyjnej w Otrzepie. Trasa przebiegała pięknymi drogami leśnymi i liczyła dystans podzielony na kategorie:
I kategoria – klasy I-III dziewczęta i chłopcy dystans ok.800-1000m
II kategoria – klasy IV-VI dziewczęta i chłopcy dystans ok. 1200-1500m
III kategoria – klasy VII-VIII dziewczęta i chłopcy dystans ok. 1500-2000m
Głównym celem zorganizowanej imprezy było popularyzowanie idei zdrowego stylu życia wśród uczniów Szkół Podstawowych ze względu na obserwowane niepokojące tendencje wzrostu zaburzeń zdrowotnych, spowodowanych korzystaniem z udogodnień cywilizacji. Ważnym elementem imprezy była popularyzacja „Nordic walking”, techniki chodzenia z tzw. kijkami oraz korzyści wynikających z uprawiania tej dyscypliny sportowej.
W Mistrzostwach uczestniczyło 6 uczniów z kl. III-VIII, którzy wspólnie z instruktorami przeszli dystans odpowiedni do swojej kategorii. Uczestnicy zaliczyli instruktaż, jak prawidłowo poruszać się z kijkami oraz rozgrzewkę. W czasie trwania zajęć uczniowie doskonalili swój chód oraz rozwijali umiejętności i zdolności lekkoatletyczne. Dowiedzieli się, że chodzenie z kijami do Nordic Walking rozwija wszelkie partie mięśni, tj. nóg, pośladków, bioder, pleców, ramion i barków, dlatego też to doskonały trening lekkoatletyczny służący poprawieniu kondycji i wytrzymałości. To również wspaniała okazja do poprawienia kondycji psychicznej, a co za tym idzie samopoczucia i obniżenia poziomu stresu.
III Miejsce w kategorii I chłopców, zajął Wojciech Chwastek,
III Miejsce w kategorii III dziewcząt, zajęła Hanna Wilga, a reszta uczestników otrzymała medale i puchar wywalczony drużynowo.
Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy!
Aktywne przerwy w SP Pomierzyn
ktywne przerwy w SP Pomierzyn – Podejmiesz wyzwanie?
Takim hasłem rozpoczęliśmy aktywne długie przerwy w szkole, czyli takie na których uczniowie pod opieką nauczycieli wykonywali różne formy aktywności fizycznej na hali gimnastycznej lub boisku szkolnym.
W tygodniu 12-16 września 2022 postanowiliśmy reaktywować gry podwórkowe, które królowały w czasach, gdy dzieci nie znały Internetu. Wybraliśmy następujące gry i zabawy: Chłopek, Bańkę łap, Kapsle, Ciuciubabka, Zagraj w gumę – dziesiątki, Piłka Parzy, Piłka Podwórkowa i ćwiczenia przy muzyce.
Zabawy sprawdzały się świetnie na boisku w czasie przerwy, ale również na korytarzu. W pierwszym etapie uczniowie zapoznali się z regułami zabaw na lekcjach wychowania fizycznego, aby później wykorzystać je w czasie przerw. Na tablicach ogłoszeń wywieszone zostały informacje o grach, ale uczniowie wykazali się własną inwencją i dostosowali stare gry do własnych potrzeb.
"Aktywne przerwy” to świetny pomysł na spożytkowanie energii, szczególnie między lekcjami, które wymagają od uczniów skupienia i głównie siedzenia w ławce.
Pierwszy dzień jesieni
Dziś (23.09.2022) przypada kalendarzowy pierwszy dzień jesieni. Zainspirowani piękną paletą barw za oknami, uczniowie na świetlicy postanowili wykonać swoje własne, jesienne drzewa. Do ich stworzenia posłużyły liście zebrane wcześniej na spacerze. Uczniowie skorzystali z promyków słońca, by zrelaksować się na krótkim wyjściu do lasu. Każda z prac jest wyjątkowa i pokazuje całkiem inne spojrzenie na temat kolorów jesieni. Bawiliśmy się świetnie, a pracy towarzyszyła miła atmosfera. Zachęcamy do kreatywnego wykorzystania opadłych już liści, mogą być całkiem fajną inspiracją, gdy nam się nudzi :)
Plastusiowy pamiętnik
"Nauka jest najbardziej efektywna wówczas, gdy sprawia RADOŚĆ"! Dziś uczniowie klasy I poznali kultową postać dla starszego pokolenia czytelników Plastusia którą przybliżyła naszym najmłodszym Pani Dyrektor Monika Kawecka. Każdy z nas pamięta pewnie plastelinowego ludzika, który sprawiał dużo RADOŚCI dziewczynce, która go ulepiła. Nasi pierwszoklasiści, zainspirowani jego historią, wykonali swoje ludziki, dobrze się przy tym bawiąc. Nauka nie musi być nuda i sztampowa. Lubimy takie projekty :)
Plan konsultacji nauczycielskich w SP Pomierzyn
Dzień Kropki
15 września na całym świecie obchodzony jest Dzień Kropki. Stał się on inspiracją, dzięki książce "The Dot" R. H. Reynoldsa, gdzie mała Vashti dzięki malutkiej kropce i pewnej odległości osoby zaczyna wierzyć w swoje możliwości. Obchody tego dnia mają na celu pobudzenie kreatywności i pomysłowości uczniów oraz zachęcać do tworzenia. W naszej szkole (15.09.2022) podczas zajęć matematyki uczniowie na początku lekcji na małych kartkach zrobili kolorową kropkę lub kropki. Pod koniec zajęć powstały z nich wyjątkowe pracę, bo kto by pomyślał, że zaczęli się od jednej, małej kropki...
S.T
Archiwum Aktualności