Odpowiedzi na pytania
Pytanie: Po co wysyłać dziecko do przedszkola już w wieku 3 lat?
Dla zdobycia przez dziecko podstawowych umiejętności będących bazą do jego dalszego, zrównoważonego rozwoju. Jest b. dużo argumentów, o których może Pani usłyszeć od znajomych oraz przeczytać w poradnikach dla rodziców. Faktem jest, że dziecko najszybciej uczy się od koleżanek i kolegów. Ponadto:
- Grupa rówieśnicza, to skuteczny sposób motywacji dziecka do działania, poznawania, zdobywania samodzielności i odwagi współdziałania.
- Mały człowiek potrzebuje drugiego małego człowieka do własnego, spójnego, zrównoważonego rozwoju, kształtowania swojego charakteru itd.
- „Drugi raz nie powtórzy się czas życia dziecka”, w którym tak intensywnie rozwija swoją naturalną umiejętności uczenia się. Im wcześniej dziecko zacznie zdobywać doświadczenie, tym więcej umiejętności zdobędzie (efekt kuli śniegowej).
- „… to właśnie przedszkole, i to od 3 roku życia, stwarza szansę na wyrównanie szans i zmniejszenie determinizmu klasowego…” 95% dzieci w miastach chodzi do przedszkola, a w małych miejscowościach ok. 40% - 50%”.
Pytanie: Czy będą dowozy dzieci?
Tak. Koszt dowozu autobusem jest ok 3-4 razy większy niż BUS-em 8-osobowym. To kwestia ustalenia warunków przetargu przez organ prowadzący oraz dywersyfikacji źródeł finansowania. Największą barierą edukacyjną w naszym kraju jest bariera ekonomiczna (największa korelacja w Europie pomiędzy dochodami rodziców, a poziomem wykształcenia dziecka i jego statusem społecznym) oraz bariera terytorialna szczególnie w naszej gminie o niskiej średniej gęstości zaludnienia. Dlatego dotychczas środki unijne przeznaczane były m.in. na dowozy dzieci do szkoły oraz konieczne wyjazdy do innych miast, by dzieci tam doświadczyły innych warunków codziennego życia.
Pytanie: Jaki program będzie realizowany w przedszkolu?
„KU DZIECKU” wydawnictwo Nowa Era, nagrodzony w konkursie MEN za najlepszy program wychowania przedszkolnego. Jego autorki to Barbara Bilewicz-Kuźnia i Teresa Parczewska z Zakładu Pedagogiki Przedszkolnej Instytutu Pedagogiki UMCS. Treści zawarte w programie KU DZIECKU zachęcają nauczyciela do pracy opartej na działaniu, indywidualizacji i różnicowaniu we wszystkich obszarach: społecznym, emocjonalnym, poznawczym i fizycznym. Program akcentuje wspieranie rozwoju dziecka, umożliwianie zaspokajania jego aktualnych potrzeb oraz dostosowywanie zadań do rozpoznanego poziomu rozwojowego. Do realizacji programu nauczyciele przygotowują innowację organizacyjną i pedagogiczną opartą na spójnym zastosowaniu zasad pedagogiki Montessori, daltońskiej i logodydaktyki (termin zgłoszenia innowacji do Kuratorium Oświaty w Szczecinie do 20.06.2016 r.).
Pytanie: Jakie korzyści ma dziecko, z tego że przedszkole jest przy szkole podstawowej?
Dziecko w przedszkolu nabywa najważniejsze umiejętności, które ułatwiają mu uczenie się na kolejnych etapach edukacyjnych. Nauczyciele z doświadczenia wiedzą, które z ogólnych umiejętności podstawy programowej są konkretnie najważniejsze. Ponadto dziecko pracuje już w znanych sobie pozostałych warunkach tj. sale edukacyjne, zasady społeczne, rówieśników i pracowników szkoły, rytm dnia, rytm pór roku itd. To daje mu poczucie bezpieczeństwa i jest gotowe na przygody (nowe wyzwania) poznawania i zdobywania umiejętności. Efektywność nauczania i wszechstronny rozwój dziecka jest wówczas bezpieczny i płynny bez wielkich szokowych stresów tj. dotychczas np. przejście z przedszkola do szkoły, czy z kl. III do IV itd. Celem innowacji jest m.in. nauczenie się przez dziecko samodzielności na takim poziomie, by zamiany nie były dla niego szokiem i wielkim stresem, a wyzwaniem, z którym potrafi sobie poradzić. Ponadto podstawa programowa kolejnych etapów edukacyjnych jest spójna.
Pytanie: Czy, jak dziecko ma wadę wymowy jest sens, by uczyło się j. angielskiego w przedszkolu?
Tak, ponieważ nauka języka obcego to nie tylko mówienie (tę umiejętność koryguje dziecko podczas pracy z logopedą). Osłuchanie się, rozumienie innych zapobiega wykluczaniu dziecka z grupy rówieśniczej.
Pytanie: Ile dni w tygodniu będzie nauczany j. angielski?
5 dni w tygodniu. Długość zajęć zależnie od grupy wiekowej. Dzieci lubią naukę języka angielskiego z panią Wioletą Sikorą, która będzie prowadziła zajęcia z dziećmi w przedszkolu. Rodzice proszą o przedszkole „dwujęzyczne”, które stopniowo będziemy wprowadzać.
Pytanie: Czy dziecko po rocznym przygotowaniu przedszkolnym da sobie radę w klasie I-szej?
Oczywiście zależy to od indywidualnego etapu rozwoju dziecka. Jednak nauka w klasie I-szej, w której będzie realizowana innowacja organizacyjna i pedagogiczna wyglądać będzie inaczej niż w tradycyjnej szkole z systemem 45 min. lekcji i przerw itd. W szkole nie będzie dzwonków, nauczyciel organizuje dzień dziecka zależnie od poziomu opanowania samodzielności przez grupę, rytm dnia jest naturalny np. z częstymi przerwami (by wykorzystać naturalne zainteresowanie do zdobycia danej umiejętności) i krótkimi okresami koncentracji itd.
Ponadto zapraszamy do:
- skorzystania z działań adaptacyjnych np. udział dzieci w wydarzeniach organizowanych przez starszych rówieśnikównp. rodzinny piknik, dzień dziecka, zajęcia w bibliotece w środę i piątek do godziny 17.30, czy też pierwszy miesiąc nauki do 30.09.2016r. będzie można wrócić do oddziału „0”,
- dziecko w kl. I będzie mogło uczestniczyć w dodatkowych zajęciach, dających więcej czasu i indywidualizację metod pracy z dzieckiem, tak by w swoim rytmie nauczyło się konkretnej umiejętności,
- indywidualizacja nauczania w naszej szkole jest również dla dzieci, które lubią i szybciej się uczą np. matematyki, j. polskiego i j. angielskiego.
Pytanie: Czym będzie się różnił rytm dnia dziecka w oddziale „0” od dnia dziecka w klasie I-szej?
M.in. celem innowacji organizacyjnej jest, by dziecko nie miało „szoku” przejścia od rytmu dnia w przedszkolu do rytmu dnia szkolnego. Rytm dnia w oddziale „0” będzie się różnił jedynie tym, że w tzw. „kręgach dydaktycznych” będzie realizowana podstawa programowa przygotowania przedszkolnego/ klasy I-szej szkoły podstawowej. Pozostałe elementy pozostają bez zmian. Innowacja wykorzystuje również naturalne sytuacje do nauki dzieci np. na korytarzu mamy pomoce dydaktyczne, z których korzysta dziecko i w czasie zainteresowania się przez dziecko nauczyciel podchodzi i prowadzi dalej zabawę, w czasie której dziecko doświadcza tego czym jest np. prosta. To od Państwa zależy jak długo dziecko w ciągu dnia będzie w oddziale „0” / kl. I-szej.
Pytanie: Jak długo będę odrabiać z dzieckiem lekcje?
Im dziecko będzie bardziej samodzielne, tym krócej. Zasadą w innowacji jest kształtowanie samodzielności dziecka np. podczas samodzielnego odrabiania lekcji. Umiejętności dzieci zdobywają w czasie zajęć dydaktycznych w szkole, a odrabianie lekcji jest ćwiczeniem danej umiejętności np. w domu. Na początku dzieci ucząc się potrzebują również motywacji zewnętrznej np. sprawdzenie przez rodzica, czy i jak dziecko przygotowało się do zajęć np.odrobiło lekcje. Ucząc samodzielności potrzebne jest m.in. „umiejętne zadawanie do domu” (przykład, prosta instrukcja, stopniowanie, możliwe do wykonania przez dziecko), wytrwałość w ćwiczeniach oraz radość, docenienie wysiłku dziecka przez rodzica i nauczyciela. Z miesiąca na miesiąc zaobserwujecie Państwo postęp.
Pytanie: Kto będzie prowadził zajęcia w klasie I-szej, oddziale „0”, kto w przedszkolu?
Arkusz organizacyjny powstanie dopiero po rekrutacji tj. do 30 kwietnia 2016. Planujemy, że klasę pierwszą będzie prowadziła p. Dorota Maślak, oddział „0” p. Wioletta Sikora, przedszkole p. Aleksandra Gągalska.
Pytanie: Zastanawiam się, dlaczego moje dziecko powinno pójść do szkoły w wieku 6 lat?
Państwo znając swoje dziecko podejmujecie decyzję, w jakim wieku powinno pójść do kl. I-szej.
My, ze strony szkoły możemy podać tylko informacje o warunkach, jakie zapewniamy dla uczniów klasy I od roku szkolnego 2016/17.
- Uczniowie realizują program innowacyjny, który realizuje podstawy programowe i daje dużą możliwość dostosowania przez nauczyciela metod i form pracy do indywidulanych potrzeb rozwojowych dziecka. Rytm dnia dziecka w kl. I będzie bardzo podobny do rytmu dnia w przedszkolu np. rano gimnastyka, śniadanie, wybieranie zadań do realizacji na dany dzień itd. Nauczyciele będą stosować w codziennych zajęciachz dziećmi metody pracy oparte na pedagogikach:
-Montessori - nauka i ćwiczenie przez dziecko samodzielności w codziennych sytuacjach życiowych oparte na zasadach odpowiedzialności, uczciwości i szacunku, współpracy z innymi dziećmi,
- Daltońskiej - codzienne zastosowanie umiejętności planowania, organizowania, samodyscypliny, wyboru zadań, które realizują, wizualizacja czynności wykonywanych samodzielnie przez dzieci,
- logodydaktyka, to w naszym programie harmonijny rozwój dziecka, kształtowanie nawyków zdrowego trybu życia: odżywiania, rytmu dnia, zdobywania przez doświadczenie wiedzy i umiejętności dających dziecku radość z działania i motywację do twórczego myślenia i działania.
- Dziecko zyskuje rok na indywidualne ukształtowanie bazy – nawyku np. uczenia się, ćwiczenia umiejętności pracy zespołowej. Lepiej dla dziecka, gdy ma o rok więcej czasu na nauczenie się w szkole programu edukacji wczesnoszkolnej niż 2 lata uczyć się tego samego w przedszkolu.
- W szkole, w Pomierzynie we wszystkich klasach I-VI nie będzie dzwonka, przerwy w różnym czasie dla różnych klas, więcej ciekawych i różnorodnych sal dydaktycznych.
- Czas pobytu dziecka będącego w klasie I czy w przedszkolu zależy od potrzeb rodziców. Maksymalny czas od 6.30 do 17.00 w dni tygodnia, wybrane przez rodzica ucznia kl. I lub przedszkolaka. Po zajęciach realizacji programu innowacyjnego (bez podziału na lekcje 45 min) będą się odbywały zajęcia rozwijające i relaksujące dla dzieci.
Pytanie: Czy przedszkole w Pomierzynie będzie przedszkolem płatnym?
Przedszkole w Pomierzynie będzie przedszkolem publicznym bezpłatnym w wymiarze co najmniej 5 godzin dziennie. Pozostałe opłaty tj. w Przedszkolu w Kaliszu Pomorskim.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.), przedszkolem publicznym jest przedszkole, które m.in. realizuje programy wychowania przedszkolnego uwzględniające podstawę programowa wychowania przedszkolnego oraz zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszym niż 5 godzin dziennie.Organ prowadzący (m.in. rada gminy) ustala wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkole publiczne w czasie przekraczającym powyższy bezpłatny wymiar zajęć.
Pytanie: Czy jak złożyłam podanie do przedszkola w Kaliszu Pomorskim, to będę mogła złożyć podanie do przedszkola w Pomierzynie i czy moje dziecko zostanie będzie mogło uczęszczać do przedszkola w Pomierzynie?
TAK. Ponieważ:
- Złożona przez Panią deklaracja kontynuowania wychowania przedszkolnego w Przedszkolu w Kaliszu Pomorskim z oddziałem w Pomierzynie powinna być złożona do końca lutego 2016r. To gwarantuje Pani dziecku miejsce w przedszkolu publicznym prowadzonym przez Gminę Kalisz Pomorski.
- Jeżeli wyraża Pani chęć, by dziecko uczęszczało do przedszkola w Pomierzynie (dzieci w wieku 2,5-5 lat oraz sześciolatki uczęszczające do oddziału przedszkolnego w Pomierzynie), to proszę do 3 marca 2016r. złożyć DEKLARACJĘ ROZPOCZĘCIA / KONTYNUACJI WYCHOWANIA PRZEDSZKOLENGO W POMIERZYNIE
- Na podstawie ilości deklaracji w marcu 2016 r.organ prowadzący (Gmina Kalisz Pomorski) podejmuje decyzję o utworzeniu publicznego przedszkola w Pomierzynie. Wówczas zakończymy formalnie proces rekrutacji do przedszkola do 30.03.2016 r.
Podanie - Podanie_przedszkole.docx
Pytanie: Jak będzie wyglądał dzień w przedszkolu w Pomierzynie?
Planowany rytm dnia jest następujący:
Realizacja podstawy programowej 08.30 - 13.30
- 6:30 –8.30 – schodzenie się dzieci,zabawy wg zainteresowań dzieci z uwzględnieniem rozwoju procesów poznawczych. Czynności dowolne podejmowane przez dzieci i inspirowane przez nauczycielkę. Indywidualne wspomaganie i korygowanie rozwoju dziecka, rozwijanie mocnych stron dziecka. Pomoc dzieci w przygotowaniu do zajęć. Czynności higieniczne i porządkowe.
- 8.30-8.50 – ćwiczenia i zabawy ruchowe
- 8:50 – 9:30 – śniadanie
- 9:30 – 10:00 – I krąg dydaktyczny (planowanie zajęć na dany dzień m.in. z zastosowaniem pedagogiki daltońskiej i Montessori)
- 10.00-11.30- I praca własna dziecka indywidualna i zespołowa (praca z m.in. materiałem Montessori, planem daltońskim, nauczyciel – animator współpracy i tutor rozwoju indywidualnego dziecka).
- 11.30-12.00 – zupa
- 12:00 – 13:00 – zabawy w „ogrodzie edukacyjnej przygody” – organizowane lub swobodne, obserwacje przyrodnicze, projekty ekologiczne i matematyczne, spacery.
- 13.00-13.30 – II krąg dydaktyczny „obcojęzyczny” (język angielski)
- 13.30-14.00 – przygotowanie do obiadu, obiad
- 14.00-14.30 – nawyk wyciszenia (czytanie książek, słuchanie muzyki relaksacyjnej, leżakowanie)
- 14:30 – 15:30 –Indywidualne wspomaganie rozwoju dziecka (mocnych stron i tych, nad którymi dziecko potrzebuje więcej ćwiczeń) / wyjście do ogrodu ( projekty plastyczne, małego odkrywcy, eksperymenty, zabawy muzyczne, matematyczne, ruchowe)
- 15:30-16:00 – podwieczorek
- 16:00 – 17:00 – zajęcia i zabawy dodatkowe, gry dydaktyczne, wyjście do ogrodu i rozchodzenie się dzieci.
Rytm dnia danego dziecka będzie zależał od:
- Indywidualnego okresu adaptacyjnego dziecka np. niektóre maluszki będą zaczynały od pobytu w przedszkolu nawet od 1-2 godzin;
- Czasu pracy rodziców (7.00 – 15.00), stąd otwarcie przedszkola od 6.30, a niektóre dni tygodnia np. do 17.00 (koniec pracy np. w Mirosławcu, w czwartek o 16.00);
- Innych uzgadnianych już indywidualnie z rodzicami.
Pytanie: Czy przedszkole w Pomierzynie powstanie?
Tak, ponieważ przedszkole dla dzieci z obwodu Szkoły Podstawowej w Pomierzynie jest potrzebne, z wielu powodów m.in.:
- Na rozwój małego człowieka ogromy wpływ na środowisko, w którym się wychowuje. Szczególne znaczenie ma zabawa z rówieśnikami, podczas której dziecko kształtuje umiejętności poznawcze, fizyczne i emocjonalne (w tym społeczne).
- Przykłady z osobistego doświadczenia, ludzi z najbliższego otoczenia oraz wszelkie badania i statystyki prowadzone przez specjalistyczne instytucje krajowe i międzynarodowe potwierdzają, że „…to właśnie przedszkole, i to od 3 roku życia, stwarza nadzieję na wyrównanie szans i zmniejszenie determinizmu klasowego” (Edwin Bendyk, „Polska klasowa” Polityka nr 23.04.2013 r.).
- Art. 5.1 Ustawy z dnia 13 czerwca 2013 o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw mówi … „Z dniem 1 września 2016 r. odział przedszkolny w szkole podstawowej staje się przedszkolem.” Oddział przedszkolny dotychczas funkcjonuje w budynku zarządzanym przez Szkołę Podstawową w Pomierzynie. Rodzice dzieci z obwodu szkoły w Pomierzynie prosili o pełne prowadzenie oddziału przedszkolnego przez szkołę w Pomierzynie. Zrealizowaliśmy już wiele działań, by zrealizować prośby rodziców dzieci z obwodu szkolnegoPomierzyna.
Etapy powrotu przedszkola do Szkoły Podstawowej w Pomierzynie:
- Przygotowanie pomieszczenia i kadry pedagogicznej na przyjęcie dzieci młodszych do przedszkola. Zorganizowanie dnia otwartego dla kandydatów do przedszkola i do klasy I szkoły podstawowej (27.02.2016 r). Przeprowadzenie rekrutacji wstępnej do przedszkola – deklaracje wniosków do przedszkola do dnia – do 03.03.2016 r. (Załącznik nr 1 do Regulaminu rekrutacji).
- Pod warunkiem złożenia przez rodziców deklaracji kart i wniosków o przyjęcie dziecka do przedszkola w Pomierzynie w liczbie minimalnej określonej przez organ prowadzący przeprowadzenie procedury utworzenia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pomierzynie do 25.03.2016 r.
- Po utworzeniu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pomierzynie zakończenie przygotowania warunków do rozpoczęcia zajęć w przedszkolu od 01.09.2016 r.
Pytanie : Czy moje dziecko jest gotowe, by rozpocząć naukę w szkole?
Poniższy test pomoże Państwu odpowiedzieć na pytanie, czy dziecko jest gotowe, aby pójść do pierwszej klasy szkoły podstawowej.
Poniżej znajduje się zestaw 16 pytań skierowanych do rodziców.
Nie śpieszcie się z odpowiedziami, bowiem niektóre z pytań będą wymagały, byście poobserwowali swoje dziecko przez kilka dni. Gdy będziecie gotowi przygotujcie sobie kartkę i coś do pisania, by móc zanotować swoje odpowiedzi.
1. Czy Państwa dziecko potrafi skupić na jednej czynności uwagę przez około 15 minut?
2. Czy dziecko wykonuje skierowane do niego polecenia słowne?
3. Czy dziecko samodzielnie się ubiera, wiąże buty, zakłada szalik, zapina kurtkę?
4. Czy dziecko mówi na tyle płynnie i zrozumiale, że bez trudu porozumie się z obcą osobą?
5. Czy Wasze dziecko rozumie, że życiem rodzinnym, koleżeńskim, społecznym rządzą pewne zasady i trzeba im się podporządkować?
6. Czy Wasze dziecko umie nawiązywać i podtrzymywać znajomości z rówieśnikami?
7. Czy Wasze dziecko potrafi narysować postać człowieka mającego głowę, tułów, ręce i nogi?
8. Czy Wasze dziecko wykazuje zainteresowanie nauką: z zaciekawieniem słucha o zasadach nowej gry, zadaje pytania, chce wiele wiedzieć o otaczającym je świecie?
9. Czy Państwa dziecko potrafi narysować szlaczki zawierające linie proste, łamane i pętle?
10. Czy Wasze dziecko wykazuje zainteresowanie znajomością liter i liczb, znaków, np. drogowych - czy często słyszycie z ust Waszego dziecka: co to za litera?, co oznacza ten znak?
11. Czy Wasze dziecko w skupieniu słucha czytanych mu książek?
12. Czy Wasze dziecko umie podzielić proste wyrazy na sylaby?
13. Czy Wasze dziecko wie o jakie słowo chodzi, gdy je przeliterujecie, np. d – o - m?
14. Czy dziecko umie opowiedzieć, co dziś robiło w ciągu dnia?
15. Czy Wasze dziecko wie, która ręka jest prawa, która lewa i wie co ma zrobić, gdy powiecie: idź w lewo, idź do przodu, itp.?
16. Czy Wasze dziecko umie znieść porażkę i wie, że nie zawsze ono musi wygrać?
Źródło: www.dziecko.wieszjak.polki.pl
Rozwiązanie testu i jego postać do druku znajdą państwo tutaj -> Test_dojrzalosc_szkolna.docx.