Zwycięstwo w Gminnym Turnieju Czytelniczym „Magiczne wiersze Juliana Tuwima”
Sprawdzian Szóstoklasisty
Obycie umila życie
Akcja odblaskowa
Często mówimy o bezpieczeństwie, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponad 60% uczniów naszej szkoły dojeżdża do szkoły autobusami lub samochodami osobowymi, i mamy nadzieję, że z wiosną coraz częściej na rowerze: Dowód właściwych zachowań dali uczniowie klasy I. Dzieci zbudowały plan miasta i poznawały znaki drogowe, poruszając się po wytyczonych skakanką ulicach. Szybciutko podawały przykłady, jak ich tata przepuszcza pieszego, który stanie przy przejściu dla pieszych. Dzieci świetnie bawiły się i bardzo skrupulatnie pilnowały wzajemnego stosowania się do przepisów ruchu drogowego. Bardzo podobała nam się taka nauka przez zabawę.
Szanowni Państwo, serdecznie dziękujemy Członkowi Zarządu p. Januszowi Garbaczowi, za pamięć o Szkole Podstawowej w Pomierzynie, której jest absolwentem. Dzieci wyposażone w kamizelki będą bezpieczniejsze, poprzez większą widoczność podczas wielu wycieczek i spacerów po najbliższej (i nie tylko) okolicy.
Domowa atmosfera w szkole w Pomierzynie!
Dzieci trzymając jeszcze jedną rączką mamę lub tatę przekraczały próg szkoły z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony uśmiechnięte twarze dorosłych i równie zdziwione rówieśników, wielkie oczy, jak wielkie kulki liczydła, kolorowe zasłonki, miękkie ławki, zapach pieczonych jabłek…jak w domu… z drugiej strony, to jednak wszystko nowe i większe niż w domu, ale tak samo bezpieczne i przytulne. Dzieci już od szatni z koleżanką zabierały się do „liczenia kulek”, uściskały witające nauczycielki i z ciekawością wchodziły z rówieśnikami do namiotu, w którym np. sprzedawały ziemniaki (tu postanowiły zrobić sklep).
Rodzice z dumą obserwowali swoje dzieci, które poznawały nowych ludzi i mimo pełnej sali w skupieniu napełniały dżdżownicę kulkami. Najmłodsze dzieci miały frajdę m.in. razem z rodzicami malowały rączkami „nasze przedszkole”,nauczyły się nowej piosenki i śpiewały ją razem, samodzielnie dekorowały marchewkowe muffinki, poznały nazwy kolorów w języku angielskim itd . Prawa fizyki i chemii poznawały dzieci pięcioletnie, które samodzielnie przeprowadziły doświadczenia np. z zastosowaniem magnesu, czy reakcji wody z sodą (wodorowęglanem sodu). Dzieci z obecnej tzw. klasy „0” z radością bawiły się „w klaunem” z wykorzystaniem m.in. tablicy multimedialnej, a przy okazji tworzyły zbiory matematyczne i rajcowały w sali zabaw.
W bibliotece rodzice smakowali ciasto (upieczone przez rodziców uczniów naszej szkoły, za co ślicznie dziękujemy) i dopytywali dyrektora o swoje dziecko np.:
- Po co wysyłać dziecko do przedszkola już w wieku 3 lat?
- Czy będą dowozy dzieci?
- Jaki program będzie realizowany?
- Jakie korzyści ma dziecko, z tego że przedszkole jest przy szkole podstawowej?
- Czy, jak dziecko ma wadę wymowy jest sens, by uczyło się j. angielskiego w przedszkolu?
- Ile dni w tygodniu będzie nauczany j. angielski?
- Czy dziecko po rocznym przygotowaniu przedszkolnym da sobie radę w klasie I-szej?
- Czym będzie się różnił rytm dnia dziecka w oddziale „0” od dnia dziecka w klasie I-szej?
- Jak długo będę odrabiać z dzieckiem lekcje?
- Kto będzie prowadził zajęcia w klasie I-szej, oddziale „0”, kto w przedszkolu?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie Państwo na stornie internetowej www.sppolmierzyn.edupage.org w zakładce rekrutacja -> pytania i odpowiedzi. Dziękujemy Państwu za obecność i zainteresowanie. Pracowaliśmy ciężko przez ostatnie miesiące i usłyszeliśmy od Państwa … „nie spodziewaliśmy się, że tak domowo i tak nowocześnie jest w Pomierzynie”. Dziękujemy, to dodaje nam sił do dalszych szkoleń, opracowań materiałów i autorskich ćwiczeń. Przygotowujemy się,by wprowadzić od przyszłego roku szkolnego zasady pedagogiki Montessori, daltońskiej i logdydaktyki, w której dziecko ma radość z samodzielnego pokonywania wyzwań, współpracy z rówieśnikami i w kolejnych etapach uczenia się samodzielności (życia) rozbudza swoją ciekawość dalszego poznawania. Wprowadzamy w naszym środowisku nowe rozwiązania (sprawdzone w innych miastach, krajach) „nieszablonowe” i autentyczne. Dzieci w sobotę z zainteresowaniem bawiły się dłużej niż 120 min.
Zapraszamy Państwa na dni otwarte codziennie. Miło rozmawiało się nam w bibliotece, gdzie dzieci bawią się na dywanie, a my dorośli rozmawiamy na przytulnych kanapach. Zapraszamy szczególnie w środy i piątki do 17.30.
Dyrektor i pracownicy Szkoły Podstawowej w Pomierzynie
Otwarcie biblioteki w domowej atmosferze !
W bibliotece w Szkole Podstawowej w Pomierzynie spotykają się ludzie, którzy potrafią pisać ciekawe książki i działać. 22 lutego 2016 r. Pan Zbigniew Mieczkowski z pasją opowiadał o historii powstania monografii pt. „Poligon drawski w trzech odsłonach”. Słuchacze zadawali pytania dotyczące osób tworzących historię poligonu, zakupili książki i zdobyli dedykację z autografem autora.
Wokół pachniało pieczonymi jabłkami z cynamonem. O domowej atmosferze uczniowie szkoły napisali i „wydali” 2 niepowtarzalne egzemplarze książek, które wręczyli panu Michałowi Hypkiemu – Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego oraz panu Zbigniewowi Chołujowi - Przewodniczącemu Rady Miejskiej Kalisza Pomorskiego. Dyrektor szkoły podziękowała wszystkim obecnym m.in.: Radnym Gminy Kalisz Pomorski, Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim, Firmie „Drawex” Państwa Dzieńkowskich, Bankowi Spółdzielczemu w Kaliszu Pomorskim, Gimnazjum, Szkole Podstawowej i Przedszkolu w Kaliszu Pomorskim, rodzicom, mieszkańcom Pomierzyna, Giżyna, Poźrzadła Wielkiego, Kalisza Pomorskiego oraz pracownikom szkoły. Dzięki współpracy ludzi, którzy mają twórcze pomysły i z zaangażowaniem podejmują wiele działań, efektem jest m.in. biblioteka z domową atmosferą.
Na proste pytanie: po co to wszystko? By dzieci mogły same kształtować swój silny charakter – odpowiedziała dyrektor, przedstawiając koncepcję rozwoju szkoły.
Spotkanie zakończyło się zachwytem nad efektami współpracy i smakiem domowego ciasta przygotowanego przez rodziców.
Za możliwość spotkania ciekawych i zaangażowanych ludzi w bibliotece w Szkole Podstawowej w Pomierzynie serdecznie dziękujemy - Dyrektor i pracownicy Szkoły Podstawowej w Pomierzynie.
Przedszkole w Pomierzynie
Szanowni Państwo,
Rodzice dzieci w wieku 2,5 – 5/6 lat odpowiadając na Państwa prośby podjęliśmy działania, by od 1 września 2016 r. do Szkoły Podstawowej w Pomierzynie powróciło PRZEDSZKOLE PUBLICZNE - nieodpłatne na zasadach tj. Przedszkole Miejskie w Kaliszu Pomorskim.
ZAPRASZAMY Państwa wraz z dziećmi na Dzień Otwarty – 27 luty 2016r. SOBOTA w godz. 1100 – 1300 .
Prosimy o zgłoszenie udziału do środy - 24.02.2016 r. tel. 533 099 898.
Jeżeli podejmiecie Państwo decyzję, by Państwa dziecko zdobywało i rozwijało swoje umiejętności
w Przedszkolu w Pomierzynie prosimy o składanie DEKLARACJI O ROZPOCZĘCIE / KONTYNUACJĘ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLENGO W POMIERZYNIE do dnia 3 marca 2016 r. (czwartek).
Odpowiedzi na pytania znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.sppomierzyn.edupage.org.pl (zakładka - rekrutacja) oraz prosimy o kontakt tel. 533 099 898.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pomierzynie
Dzień otwarty w Szkole Podstawowej w Pomierzynie - 27.02.2016
W odpowiedzi na Państwa zainteresowanie programem innowacyjnym pt. „Pozwól mi zrobić to samodzielnie” i sugestie dot. terminu, zapraszamy Państwa wraz z dziećmi na dzień otwarty, który odbędzie się w sobotę 27.02.2016 r. Dzieci będą mogły rozwijać swoje umiejętności podczas zabaw edukacyjnych m.in.: językowych, muzycznych, plastycznych, matematycznych, sportowych i innych. Państwo będziecie mogli uzyskać odpowiedzi na pytania dot. nie tylko programu innowacyjnego realizowanego w przedszkolu i szkole w Pomierzynie od roku szkolnego 2016/17.
Plan spotkania:
1100 – rozpoczęcie zajęć w salach:
- Nr 11 – dzieci w wieku 2,5 – 4 lat
- Nr 17 – dzieci w wieku 5 lat
- Nr 18 – dzieci w wieku 6 i 7 lat.
1300 – poczęstunek dla dzieci i rodziców.
„To, czego dziecko uczy się podczas pierwszych pięciu lat życia, tworzy podstawę dla całej późniejszej edukacji. Im wcześniej dziecko uzyska tę podstawę, tym więcej skorzysta z późniejszej edukacji i odwrotnie - im później tego dokona, tym gorsze będą dalsze efekty. Po raz drugi nie powtórzy się okazja do nadrobienia tych zaniedbań, a nauczanie w takiej sytuacji będzie miało charakter jedynie wyrównawczy, a nie wzbogacający”.
(Gordon E.E. 1997 r.)
Prosimy o kontakt telefoniczny 943616583 / 533 099 898 do 24.02.2016 r. (środa) w celu przygotowania odpowiedniej liczby pomocy dydaktycznych dla dzieci oraz zorganizowania transportu dla dzieci i Państwa.
ZAPRASZAMY SERDECZNIE
Zastanawiam się czy sześciolatek ...
Państwo znając swoje dziecko podejmujecie decyzję, w jakim wieku powinno pójść do kl. I-szej.
My, ze strony szkoły możemy podać tylko informacje o warunkach, jakie zapewniamy dla uczniów klasy I od roku szkolnego 2016/17.
- Uczniowie realizują program innowacyjny, który realizuje podstawy programowe i daje dużą możliwość dostosowania przez nauczyciela metod i form pracy do indywidulanych potrzeb rozwojowych dziecka. Rytm dnia dziecka w kl. I będzie bardzo podobny do rytmu dnia w przedszkolu np. rano gimnastyka, śniadanie, wybieranie zadań do realizacji na dany dzień itd. Nauczyciele będą stosować w codziennych zajęciachz dziećmi metody pracy oparte na pedagogikach:
-Montessori - nauka i ćwiczenie przez dziecko samodzielności w codziennych sytuacjach życiowych oparte na zasadach odpowiedzialności, uczciwości i szacunku, współpracy z innymi dziećmi,
- Daltońskiej - codzienne zastosowanie umiejętności planowania, organizowania, samodyscypliny, wyboru zadań, które realizują, wizualizacja czynności wykonywanych samodzielnie przez dzieci,
- logodydaktyka, to w naszym programie harmonijny rozwój dziecka, kształtowanie nawyków zdrowego trybu życia: odżywiania, rytmu dnia, zdobywania przez doświadczenie wiedzy i umiejętności dających dziecku radość z działania i motywację do twórczego myślenia i działania.
- Dziecko zyskuje rok na indywidualne ukształtowanie bazy – nawyku np. uczenia się, ćwiczenia umiejętności pracy zespołowej. Lepiej dla dziecka, gdy ma o rok więcej czasu na nauczenie się w szkole programu edukacji wczesnoszkolnej niż 2 lata uczyć się tego samego w przedszkolu.
- W szkole, w Pomierzynie we wszystkich klasach I-VI nie będzie dzwonka, przerwy w różnym czasie dla różnych klas, więcej ciekawych i różnorodnych sal dydaktycznych.
- Czas pobytu dziecka będącego w klasie I czy w przedszkolu zależy od potrzeb rodziców. Maksymalny czas od 6.30 do 17.00 w dni tygodnia, wybrane przez rodzica ucznia kl. I lub przedszkolaka. Po zajęciach realizacji programu innowacyjnego (bez podziału na lekcje 45 min) będą się odbywały zajęcia rozwijające i relaksujące dla dzieci.
Zaproszenie :)
Szanowni Państwo,
zapraszamy Państwa - mieszkańców gminy Kalisz Pomorski nauroczyste otwarcie biblioteki w Szkole Podstawowej w Pomierzynie oraz prelekcję Pana dr. Zbigniewa Mieczkowskiego autora książki pt. „Poligon drawski w trzech odsłonach”.
Spotkanie odbędzie się 25 lutego 2016r. o godz. 1600 w bibliotece Szkoły Podstawowej w Pomierzynie.
Plan spotkania:
1600 – 1610 – Otwarcie biblioteki
1610 – 1715 – Prelekcja Pana dr. Zbigniewa Mieczkowskiego
1715 – 1730 – Szkoła Podstawowa w Pomierzynie – „równolatka” Poligonu Drawskiego :)
od 1730 – rozmowy, dyskusje i możliwość zakupu książki.
Zapraszamy serdecznie
Dyrektor i Pracownicy Szkoły Podstawowej w Pomierzynie
Krupnik :)
Projekt „Bezpiecznie i zdrowo” Szkoły Podstawowej w Pomierzynie współfinansowany w ramach Rządowego programu wspomagania w latach 2015 – 2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+” realizujemy w tym roku szkolnym.
W czasie czwartkowych spotkań dotychczas piekliśmy głównie ciasta i czytaliśmy „Mikołajka”, ale po przerwie feryjnej rozpoczęliśmy od ugotowania krupniku (pomysł Oliwki :). Dzieci same przygotowały warzywa, płukały kaszę jaglaną, doprawiały i analizowały skład przypraw do zup, szukając glutaminianu sodu. Kwas glutaminowy nasz organizm sam wytwarza. „Doskonale wiadomo, że kwas glutaminowy stanowi główny neuroprzekaźnik w ośrodkowym układzie nerwowym – dlatego też jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Jednakże jego nadmierna ilość może spowodować obumieranie komórek nerwowych – zostało to udowodnione w badaniach na zwierzętach.” (http://cojesc.net/glutaminian-sodu-fakty-i-mity/). Dlatego też dzieci ugotowały krupnik ze świeżych warzyw i doprawiały czarnym pieprzem i solą morską świeżo zmieloną wprost do talerza. Z apetytem zjedliśmy samodzielnie ugotowany krupnik i jeszcze chwilę przed odjazdem autobusu wykorzystaliśmy na zabawę „w lutowym słoneczku”.
Walentynki
Pierwsza książka
Pierwszą książką w „nowej” bibliotece w Szkole Podstawowej w Pomierzynie jest wyjątkowe dzieło autorstwa Zbigniewa Mieczkowskiego pt. ,,Poligon Drawski w trzech odsłonach”. Okazją do wydania książki w 2016 r. są uroczyste obchody jubileuszu 70-lecia Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko.
Autor w interesujący sposób opowiada o historii poligonu drawskiego, dzięki czemu poznajemy ciekawych ludzi, wydarzenia i dotychczas nieznane fakty. Niewątpliwym atutem starannego wydania książki jest ukazanie namiastki piękna przyrody poligonu drawskiego. Wystąpienia pana Zbigniewa Mieczkowskiego w Centrum Kultury w Drawsku Pomorskim 3 lutego 2016 r. uzupełniały zdjęcia zrobione „z lotu ptaka” przez drony. Wśród widowni było słychać wyrazy zachwytu nad „cudownym” pięknem, które mamy „w zasięgu ręki”.
Zachęcamy Państwa do przeczytania, w której jest również historia Pomierzyna.
„Mamy szczęście zajmować się tym, co sprawia nam przyjemność i daje radość innym”
29 stycznia 2016r. z zespołem profesjonalistów i pasjonatów architektury krajobrazu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie tj. z kierownikiem katedry panią dr inż. arch. Magdaleną Rzeszotarską - Pałką, panią dr inż. arch. Magdaleną Czałczyńską – Podolską oraz panią inż. arch. kraj. Martą Mincel i panią inż. arch. kraj. Hanną Brygert spotkały się Sylwia Tillack, Dorota Maślak i Joanna Kulesza - nauczycielki Szkoły Podstawowej w Pomierzynie .To już trzecie, robocze rozmowy dot. koncepcji zagospodarowania terenu przy Szkole Podstawowej w Pomierzynie.
Powstająca koncepcja opiera się na założeniu, by to dzieci i dorośli mogli kształtować swoje otoczenie, tworząc - centrum aktywności lokalnej społeczności. Nowy sposób myślenia o placach zabaw pracowników naukowych ZUT oraz innowacji przygotowywanej przez Szkołę Podstawową w Pomierzynie łączy poszukiwanie autorskich form i metod pracy dostarczających bodźców do kreatywnych zabaw, rozwijających indywidualność i umiejętność współpracy zespołowej dzieci. Przykładowe styczne świata edukacyjnego i projektowania krajobrazu zawierają m.in. publikacje pani dr M. Czałczyńskiej – Podolskiej oraz pani dr M. Rzeszotarskiej – Pałki. Dla zainteresowanych polecam linki:
https://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i1/i6/i4/i6/i5/r16465/CzalczynskaPodolska_WczorajDzis.pdf
http://www.pif.zut.edu.pl/pif-13_pdf/B-01_Czalczynska-Podolska.pdf
http://portalkomunalny.pl/zielone-akcenty-miast-317353/
Obie panie, z ogromnym dorobkiem naukowym, są jednocześnie bardzo skromnymi i życzliwymi osobami. „Mamy szczęście zajmować się tym, co sprawia nam przyjemność i daje radość innym” – powiedziały na zakończenie spotkania. Poszukiwanie z profesjonalnym zespołem jest ciekawą przygodą, której towarzyszy ogromna radość i wzruszenie z wizualizacji marzeń dzieci oraz poczucie odpowiedzialności za proces ich realizacji.
Dziękujemy za serdeczne przyjęcie i twórcze rozmowy w Szczecinie. Zapraszamy na kolejne spotkanie w Pomierzynie.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pomierzynie
Archiwum Aktualności