Mikołajki w Szkole Podstawowej w Pomierzynie były wyjątkowe. Szkoła tętniła radością i świątecznym klimatem. 6 grudnia szkołę odwiedził Św. Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Wraz z Panią Dyrektor, która wcieliła się w rolę pomocnika Mikołaja, odwiedził każda klasę, rozdając przygotowane przez rodziców lub wychowawców prezenty i słodkości. Uczniowie odwdzięczyli się recytacją wierszy i pięknym śpiewem. Klasa VIII ten wyjątkowy dzień spędziła online, ale upominki czekają na ich powrót! Mikołajkowy dzień był pełen wrażeń, uśmiechu i życzliwości. Ten dzień zapadnie na długo w naszej pamięci. Do zobaczenia za rok Św. Mikołaju :)
Mikołajki
Klasa VII na wycieczce
2.12.2021 r. uczniowie klasy VII z wychowawczynią odwiedzili Lokalne Centrum Nauki "Metalowe Inspiracje" w Wałczu. Naszym środkiem transportu był pociąg, bo połączenie z Kalisza Pom. do Wałcza drogą kolejową jest bardzo dobre. Wykonaliśmy eksperymenty za pomocą konstrukcji umieszczonych prze budynkiem Centrum. Na miejscu czekały już na nas symulatory jazdy. Mogliśmy wsiąść do Lamborgini i poczuć się jak kierowcy rajdowi. Konstrukcja krzesła pozwalała poczuć wszelkie nierówności drogi czy zderzenia, co było bardzo ciekawym doświadczeniem. W końcu kto ma okazję poczuć jak się jedzie z prędkością 300 km/h Potem przeszliśmy już do konstruowania robotów z klocków lego. Podzielenia na mniejsze zespoły stworzyliśmy poruszającego się robota, a potem puszczając wodze wyobraźni mogliśmy zmienić jego nóżki, by był szybszy i poruszał się po prostej. Za każdym razem mogliśmy korzystać ze stołu wyścigowego, na którym ostatecznie porównaliśmy nasze prace. Zwiedziliśmy Centrum i dłużej zatrzymaliśmy się w części dotyczącej odnawialnych źródeł energii. Czas na takich aktywnościach zawsze płynie szybko, więc i my nie mogąc dłużej zostać, musieliśmy skierować się na dworzec PKP. Mam nadzieję, że miejsce to odwiedzimy jeszcze raz. To był bardzo fajny dzień :)
Pierwszy śnieg
Pada śnieg, pada śnieg, wszystkie dzieci są zadowolone! Pierwszy śnieg zawsze wzbudza szalony entuzjazm u najmłodszych (nie muszą odśnieżać samochodów i posesji-może dlatego) i wyjście na pierwszą śniegową zabawę jest zawsze przyjmowane gromkim HURA! Sezon na mokre rękawiczki i czerwone nosy uważamy za rozpoczęty! Oby święta były białe, bo ten magiczny czas już niedługo!
Andrzejki
30 listopada w święto św. Andrzeja klasa IV pomogła w organizacji andrzejek dla klasy I i II. Jedna z sal lekcyjnych została zmieniona w ,,pokój wróżb". Uczniowie wraz z p. Joanną Chełstowską zadbali o magiczny nastrój. Były świece, obrusy, magiczne atrybuty oraz nastrojowa muzyka. Wspaniali wróżbici przepowiadali przyszłość z kart, ciasteczek, magicznych kart i serc. Każdy uczestnik z niecierpliwością przekuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne karty, by poznać przyszłość oraz wybierał ulubiony kwiat, by dowiedzieć się czegoś o sobie. Wachlarz wróżb był obszerny, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wszyscy dobrze się bawili, humory dopisywały, a przepowiednia przyszłości zawsze może się spełnić Tak naprawdę bardzo dużo zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać :)
Konkurs Pięknego Czytania w Języku Angielskim
19 listopada w Szkole Podstawowej w Kaliszu Pomorskim odbyła się III edycja Gminnego Konkursu Pięknego Czytania w Języku Angielskim, w którym wzięli udział uczniowie SP w Kaliszu Pom. oraz SP w Pomierzynie. W komisji zasiedli żołnierze armii Stanów Zjednoczonych oraz Maciej Tuźnik. Zadaniem uczestników było przeczytanie na głos 3-minutowego fragmentu tekstu z literatury w języku angielskim. Pojawiły się takie utwory jak Harry Potter, Mały Książę, Opowieść Wigilijna, Kubuś Puchatek oraz Piotruś Pan. Jurorzy przyznali wyróżnienie dla Wiktora Dzieńkowskiego. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i włożony trud, a przede wszystkim gratulujemy odwagi.
Atomowi Naukowcy
Dziś w naszej szkole (18.11.2021) miała miejsce dosyć niezwykła lekcja fizyki i chemii. W naszej szkole odbyło się spotkanie pod nazwą "Atomowi Naukowcy". Uczestniczyliśmy w niezwykłych eksperymentach z dziedziny nauk przyrodniczych, z dużą ilością rekwizytów. Mogliśmy obserwować lub asystować przy doświadczeniach z użyciem m.in. ciekłego azotu, nadmanganianu potasu i helu. W czasie doświadczeń Bartek przeszedł test na fakira kładąc się na macie z gwoździ, Antek sprawdził działanie ciekłego azotu. Tomek, Bartek i Michał pokazali co wspólnego ma hel ze zmianą głosu, Michał zaprezentował jak a pomocą powietrza i pewnej zmiany temperatury można zgnieść puszkę, a Oskar strzelał z wyjątkowej armatki próbując zgasić świeczkę. To były bardzo ciekawe, rozwijające zainteresowania i rozbudzające wyobraźnię warsztaty. Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu uczniowie przychylniej spojrzą na nauki przyrodnicze, bo w końcu otaczający nas świat jest pełen niespodzianek.
Kiermasz książek
Kiermasz książki, który odbył się w naszej szkole, cieszył się dużą popularnością zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Każdy mógł znaleźć odpowiednią pozycję dla siebie lub swoich bliskich, tym bardziej, że ceny nie były wygórowane a wydanie książek bardzo ładne. Tematyka proponowanej literatury okazała się szeroko zróżnicowana- od bajek i baśni do czytania i kolorowania, po książki popularno- naukowe, poradniki, słowniki i atlasy. Każda forma promowania książki wpływa na rozwój czytelnictwa. Poza tym jest zawsze dobrym prezentem, tym bardziej, że zbliża się magiczny czas świąt.
Biblioteka szkolna
Wspierajmy psiaki ze schroniska
W październiku społeczność Szkoły Podstawowej w Pomierzynie zorganizowała akcję wsparcia Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Choszcznie. Po zorientowaniu się w potrzebach schroniska zorganizowaliśmy zbiórkę karmy dla psów i kotów oraz żwirku dla kotów. Nasi uczniowie i ich rodzice nie zawiedli i zebraliśmy naprawdę dużo, za co bardzo, bardzo dziękujemy w imieniu pracowników schroniska.
W listopadzie natomiast odwiedzamy schronisko, by wyprowadzać na spacer pozostawione tam pieski. Każdy z nich ma inny charakter i temperament, jest śliczny i wyjątkowy. Basia jest bardzo wdzięczna i patrzy z taką ufnością, Tumi jest spokojny i bardzo pocieszny, Dziunia ma mnóstwo energii, Scooby skradł nasz serca swoją otwartością i pogodą, a Cekina rozpierała energia… Pieski czekają na kogoś, z kim podzielą się swoją bezgraniczną miłością.
Zwierzęta nie są kolejną rzeczą, kolejnym prezentem na urodziny, są członkiem rodziny, mają swoje potrzeby i są wyjątkowe. Jeśli poszukujecie wiernego przyjaciela przygód i towarzysza na dobre i złe dni to zapraszamy do odwiedzin Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Choszcznie na ul. Komunalnej 14.
Sylwia Tillack
Kampania "Wybieraj zdrową żywność"
Zachęcamy do zapoznania się z kampanią organizowaną w naszej szkole w ramach edukacji zdrowotnej.
Wybieraj_zdrowa_zywnosc.pdf
Święto Niepodległości
10 listopada 2021 w naszej szkole miał miejsce uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości, aby uczcić kolejną rocznicę odzyskania wolności przez naszą Ojczyznę. Mieliśmy zeszyt gościć na nim Zastępcę Burmistrza Pana Stanisława Samka oraz pracownika Urzędu Miejskiego Panią Agnieszkę Sadowską. Artystyczną inscenizację przygotowała klasa V wraz z wychowawcą Panią Moniką Kawecką przy współudziale klasy IV, VI i VII oraz wspaniałym akompaniamencie Pana Konrada Chwstka, któremu towarzyszyli synowie Stanisław (werbel) i Wojciech (klarnet). Apel poprowadzili niezastąpieni Hanna Wilga i Dominik Rękawek. Rozpoczęliśmy tradycyjnie od Hymnu, by potem wysłuchać pięknych wierszy o Polsce oraz wspólnie odśpiewać Pierwszą Brygadę, Szarą Piechotę i Pałacyk Michla. W tym dniu wszyscy czuliśmy dumę z tego, że jesteśmy Polakami.
J.D.K.
"Drzwi do Niepodległości"
W naszej Szkole rozpoczęliśmy już przygotowania do obchodów Narodowego Święta Niepodległości tworząc "Drzwi do Niepodległości". Projekt polegał na tym, że każda klasa udekorowała drzwi swojej klasy w narodowe symbole i elementy, które się z Polską kojarzą. Uczniowie i wychowawcy bardzo zaangażowali się w pracę, rozmawiając przy tym o tym, jak dziś można okazywać uczucia patriotyczne, co jest dla nas Polaków ważne i jak postrzegają wolność młodzi ludzie. To były inspirujące rozmowy.
J.D.K
Warsztaty profilaktyczne
Problem uzależnienia wśród dzieci i młodzieży ewaluował nie tylko za sprawą nowych mediów, ale także dopalaczy i różnego rodzaju nowych, pojawiających się na rynku używek. Co najczęściej popycha młodych ludzi do eksperymentowania i jaką rolę odgrywają w tym kontekście ich relacje z rodzicami?
O uzależnieniach oraz jak pomóc dziecku opowiedziała nam pani Kinga z Małopolskiego Ośrodka Edukacji Profilaktycznej z Krakowa.
W okresie dorastania, dzieci potrzebują poczucia więzi i przynależności, szukają akceptacji. Tu ważną rolę spełniają rodzice. Ci, którzy mają dobry kontakt z dzieckiem, mają większą szansę, aby uchronić je przed uzależnieniami.
W momencie pojawienia się problemu, warto szukać pomocy u specjalistów.
H.K.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Święto to niesie za sobą nie tylko chęć doceniania bajek, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić do czytania, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów, zasad gramatyki czy kształtowania właściwych postaw moralnych. Nasza placówka bardzo różnorodnie obchodziła rocznicę urodzin Walta Disneya. Najmłodsi kolorowali postacie z bajek, tłocząc się przy szkolnych parapetach, gdzie rozłożone były kolorowanki. Z dużym zaangażowanie uczniowie tworzyli wspólną bajkę o perypetiach "Małego Ziemniaczka". Nie mogli się doczekać zakończenia przygód wymyślonego przez chłopca z pierwszej klasy małego bohatera. Spędziliśmy dzień w wesołych nastrojach, a uśmiech na twarzach wywoływały dzieci przebrane za dowolnie wybraną postać z bajki.
H.K.
Szkoła pamięta...
Nasza szkoła w październiku 2021 wzięła udział w akcji "Szkoła pamięta" zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Akcja miała na celu zorganizowanie działań, które miały uświadomić uczniom, jak ważna jest pamięć o zmarłych przodkach. Jednym z naszych działań był udział naszych wolontariuszy w sprzątaniu starego cmentarza w Pomierzynie. Wychowawcy przeprowadzili również lekcje, na których podkreślali, że musimy pamiętać o tych, co odeszli, o naszych bliskich i bohaterach narodowych, dzięki którym możemy cieszyć się dziś wolnością. Pani Jolanta Długa-Kłos przybliżyła uczniom postać żołnierza wyklętego-Kazimierza Przybysławskiego "Młota", który swoje powojenne życie związał z Kaliszem Pomorskim. Uczniowie byli zainteresowani życiorysem lokalnego bohatera narodowego, zadawali pytania i byli szczerze zdziwieni, że ktoś, kto zasłużył się dla ojczyzny mieszkał kiedyś w naszej gminie. Wisława Szymborska napisała kiedyś, że "umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięciom im się płaci". Dlatego pamiętajmy!
Wycieczka do Szczecina
Na taki dzień czekaliśmy bardzo długo. Po okresie zdalnej nauki mogliśmy w końcu pojechać na wycieczkę! Dziś wybraliśmy się do Szczecina. Pierwszą atrakcją była zabawa w Jump Park, gdzie uczniowie mogli poszaleć, wyskakać całą swoją energiępo tak udanej zabawie trzeba było uzupełnić kalorie i zadbać o rozwój duchowy, więc udaliśmy się do centrum handlowego, gdzie uczniowie zjedli wybrany przez siebie posiłek, a potem udali się na seans filmowy. Młodsi uczniowie obejrzeli rewelacyjny film familijny "Jak rozmawiać z psem", a starsi najnowszą produkcję Marvela "Shang Chi i legenda 10 pierścieni", pełną spektakularnych efektów specjalnych. Wszyscy byliśmy zadowoleni i z uśmiechem wróciliśmy do domu. Mamy nadzieję, że to nie ostatni wyjazd w tym roku szkolnym. Opiekunami podczas wyjazdu były Panie Monika Kawecka, Halina Kowalska, Sylwia Tillack i Jolanta Długa-Kłos.
Światowy Dzień Owoców i Warzyw
Wtorek upłynął w atmosferze radości i nowych doświadczeń. Światowy Dzień Owoców i Warzyw jest doskonałą okazją do tego, aby przypomnieć o ich roli w naszej diecie. Najkorzystniej spożywać je na surowo, ponieważ w takiej formie produkty te zachowują najwyższą wartość odżywczą. Powinniśmy je jeść kilka razy dziennie, co najmniej 5 porcji (jedna porcja to np. pół jabłka). Przygotowania do dzisiejszego wydarzenia zaczęły się od losowania koloru przez poszczególne klasy. Następnie dzieci wykonały papierowe opaski na głowę. W szkole od rana unosiły się zapachy świeżych warzyw i owoców, gdyż wychowawcy że swoimi uczniami przygotowywali smaczne i wielobarwne posiłki. Pomimo zaspokojenia apetytu, przystąpili do "Konkursu Smaków". W skupieniu ale i z wielką radością rozpoznawali warzywa i owoce angażując tylko jeden ze zmysłów. Rozpowszechnianie tego typu działań wpływa na chęć poznawania nowych smaków, a przez to poszerzenia wachlarza różnorodności posiłków na co dzień.
H.K.
Kreatywnie czyli aktywnie
Wiedząc, jak ważny jest ruch i przebywanie na świeżym powietrzu, wychowawcy świetlicy starają się zapewnić uczniom możliwość zabaw z użyciem sprzętu sportowego na boisku szkolnym. Nawet w okresie jesienno-zimowym, jeśli tylko nie pada deszcz. Gdy nie ma odpowiedniej pogody od rana odbywają się zajęcia ruchowe. Uczniowie klas 1-3 uwielbiają tańczyć. Nauczyciele świetlicy bardzo chętnie wykorzystują bajkoterapię lub muzykoterapię, ponieważ zabawny i swobodny charakter zajęć świetlicowych, sprzyja kształtowaniu wyobraźni i postaw twórczych. Zabawy ruchowe i działalność plastyczna spełniają ważną rolę terapeutyczną, rozładowując napięcia emocjonalne, dają ujście energii, uspokajają i odprężają. Najważniejsze jest to, że uczniowie naszej Szkoły bardzo lubią zajęcia na świetlicy, na które serdecznie zapraszamy naszych uczniów.
Integracyjne spotkanie
Piątek obfitował w ważne wydarzenia w naszej szkole. Jednym z nich było "Spotkanie z Harry Potterem" Wieczorem zameldowaliśmy się u harcerzy z "Watahy", którzy perfekcyjnie przygotowali dla uczniów IV klasy i naszych gości z S.P. Drawno grę terenową. Trudno było pokonać sześć stanowisk patroli, gdzie czekały na nas zadania do lekcji eliksirów, transmutacji, zielarstwa, latania na miotle czy opieki nad magicznymi stworzeniami u Hagrida. Podsumowanie zdobytych punktów odbyło się po dwóch godzinach zmagań w ciemnościach korytarzy. Atmosfera szczerego zadowolenia udzieliła się szczególnie "Borsuczkom", którym praca w grupie przyniosła znakomite efekty. Z "Watahą" pani Sylwii zawsze jest ciekawie i stąd trudno było się rozstać. Bardzo dziękujemy Druhny i Druhowie za mile spędzony czas. Po wspólnej kolacji odbyły się zawody sportowe. Zdrowa rywalizacja, chęć zdobycia największej ilości punktów, przełożyły się na wspaniałą zabawę przeprowadzoną przez wychowawcę VIII klasy, panią Agnieszkę Świerczewską. Baaaardzo krótka noc w szkole zapadnie niewyspanym uczestnikom głęboko w pamięci. Z tak wspaniałymi dziećmi można śmiało planować następną przygodę. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, byśmy bezpiecznie i w miłej atmosferze spędzili ten magiczny czas.
H.K.
Ślubowanie uczniów klasy I
Ślubuję! Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Pomierzynie są już pełnoprawnymi uczniami. 22 października br. odbyło się ślubowanie oraz pasowanie na ucznia. Uczniowie w obecności Pani Dyrektor Moniki Kaweckiej, Pana Burmistrza Janusza Garbacza, Przewodniczącego Rady Miasta Pana Pawła Kulbackiego, wychowawcy Pani Joanny Chełstowskiej, kolegów z klasy 3 i ich wychowawcy Doroty Maślak oraz rodziców zostali oficjalnie włączeni w społeczność naszej Szkoły. Uczniowie wraz z wychowawcą przygotowali piękną część artystyczną. Następnie każdy pierwszoklasista wypowiedział ważne słowa ślubowania, a Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania. Po oficjalnej części uczniom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy, tarcze szkoły, słodkości przygotowane przez Rodziców oraz upominki od Rady Rodziców. Uczniom życzymy, aby ten dzień na długo został w ich pamięci. Rodzicom gratulujemy tak zdolnych dzieci. To był piękny i wyjątkowy dzień.
J. Chełstowska
Dzień Edukacji Narodowej
Henry Ford powiedział, że połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, a wspólna praca to sukces. Dlatego Dzień Edukacji Narodowej obchodziliśmy wszyscy razem-nauczyciele, uczniowie i rodzice, ponieważ tylko dzięki dobrej współpracy jesteśmy w stanie osiągać najważniejsze cele. W tym dniu mury naszej Szkoły gościły Burmistrza Pana Janusza Garbacza, Przewodniczącego Rady Pana Pawła Kulbackiego oraz pracowników Urzędu Miejskiego, ponieważ bez osób, które decydują o finansowaniu oświaty, nie byłoby możliwe sprawne działanie naszej Szkoły. Podczas uroczystego apelu, który dostarczył wszystkim pozytywnej energii, Dyrektor Szkoły Pani Monika Kawecka uhonorowała Nagrodami Dyrektora Szkoły swoich pracowników, a Burmistrz wręczył Nagrody Burmistrza, które w tym roku trafiły do Pani Dyrektor Moniki Kaweckiej i Pani Sylwii Tillack. Cieszymy się, że w tym dniu wszyscy byli uśmiechnięci i życzliwi! Oby tak było zawsze :)
Archiwum Aktualności