Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, niestety ze względów organizacyjnych w Szkole Podstawowej w Pomierzynie odbyły się one 22 listopada. Organizatorem szkolnych andrzejek był Samorząd Uczniowski oraz uczniowie klasy IV.
Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.
W szkolnej świetlicy , która zamieniła się w piątek w siedzibę wróżek, wróżbitów i czarownic można było poznać swoją przyszłość poprzez, mi.in.
- wylewanie wosku na zimną wodę i wróżenie z kształtu zastygłej masy;
- pisanie imion na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn;
- ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż;
- czytanie przyszłości w magicznej kuli;
- wróżby karciane i inne.
Wieczór andrzejkowy zakończył się wspaniałą dyskoteką, w której udział wzięli uczniowie klas IV-VI.
M. Kawecka