Uczestniczymy w lokalnych wydarzeniach
Ogólnopolskie Konkursy Przedmiotowe EDI Panda
W dniach 9-13 kwietnia w Szkole Podstawowej w Pomierzynie odbyły się Ogólnopolskie Konkursy Przedmiotowe Edi Panda z matematyki, przyrody, historii i języka angielskiego.
W konkursach wzięło udział 12 uczniów z czego: z matematyki – 5 os., j.angielskiego – 4 os., historii – 3 os. i przyrody – 4 os.Wszystkie konkursy miały formę testu, który składał się z 30 pytań. W każdym z nich spośród czterech wariantów odpowiedzi tylko jedna była prawidłowa. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnik otrzyma 1 pkt., za błędną odpowiedź -1 pkt., zaś brak odpowiedzi nie wpłynie na wynik ucznia.
Konkursy przedmiotowe są jedną z form rozwijania własnego potencjału. Wysiłek i zaangażowanie opłacają się, a wysiłek intelektualny w szczególności, bo jest inwestycją w przyszłość.
Czekając na wyniki, trzymamy kciuki za uczestników J
Organizatorzy
Programowanie w klasach I-III
Uczniowie klas I-III w Szkole Podstawowej w Pomierzynie biorą udział w projekcie „Zaprogramuj przyszłość”. Zamierzeniem programu jest m.in. popularyzacja idei nauki programowania jako sposobu na rozwój kompetencji pracy w zespole, komunikacji w grupie, myślenia koncepcyjnego, rozwiązywania problemów i kreatywności. Na zajęciach wykorzystujemy mnóstwo ciekawych materiałów i pomocy tj. roboty, maty edukacyjne, tablety. Nie brakuje również różnego rodzaju klocków.
Rozbudzamy kreatywne myślenie, wcielamy się w szyfrantów i detektywów. Tworzymy własny język, pracujemy z instrukcjami. Uczniowie uczą się programować, przy okazji nabywając nowych umiejętności nie tylko z zakresu informatyki. Rozwijamy logiczne rozumowanie w sytuacjach problemowych.
Zajęcia prowadzone są w czterech mniejszych grupach tak, aby każdy z uczestników miał możliwość aktywnego uczestnictwa. Na naszych zajęciach nikomu się nie nudzi, bo i jak tu się nudzić, gdy można pograć na wodzie, odbierać i nadawać tajemnice czy kolorować bez użycia kredek?!
Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się kreatywnie pobawić do wspólnej aktywności J
Koordynator programu- S. Tillack
Wyjazdowa zbiórka harcerska w Złocieńcu
12 kwietnia harcerze z Pomierzyna spotkali się ze swoją drużyną „Pestki” na zbiórce w Złocieńcu. Łącznie było nas 28 harcerzy i 3 opiekunów – pdh. Elżbieta Pryboda, dh. Kinga Steuer – Eret, dh. Sylwia Tillack. W zbiórce uczestniczyli również podopieczni Zespołu Placówek Edukacyjno – Terapeutycznych z Bobrowa, oddział zamiejscowy w Złocieńcu. Pogoda wyjątkowo dopisała, więc postanowiliśmy przeprowadzić zajęcia w terenie. Świetnym miejscem okazał się złocieniecki amfiteatr. Zajęcia poprowadzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Pomierzyna.
Pierwszą cześć zajęć przygotowały Zosia, Alina, Ola i Oliwia. Wspierane przez dh. Sylwię opowiedziały o jednym z symboli harcerstwa – lilijce. Potem podzieliliśmy się na mniejsze – czteroosobowe grupy, których zadaniem było wykonanie z dostępnych materiałów plastycznych wcześniej wspomnianej lilijki. Grupy wykazały się kreatywnością i pomysłowością podczas wspólnej pracy. Na prezentacji lilijek każda z grup musiała dodatkowo odpowiedzieć na pytanie dotyczące symbolu. Sprawdziliśmy w ten sposób słuchanie ze zrozumieniem J
Kolejną częścią było kodowanie za pomocą szyfru słownego. Z pomocą przyszły NO-WE-BU-TY-LI-SA. Każda z grup rewelacyjnie zaszyfrowała, jak i odkodowała słowa przygotowane przez Karola, Sebastiana, Eliasza i Patryka.
Potem nastąpiła chwila na małe rozmyślania. Dh. Sylwia przeprowadziła małą pogadankę na temat pomocy, która zakończyła się słodko. Każdy z harcerzy i harcerek mógł się poczęstować dobrem, akceptacją, odwagą, spokojem, radością i pewnością, które przyjęły formę kolorowych cukierków. Każdy z nas nie tylko uśmiechnął się na smak czekolady, ale i natchnął się dobrym słowem.
Nie zabrakło czasu na harcerskie pląsy. Moglibyśmy bawić się tak długo, ale wspólnie spędzony czas leci dużo szybciej niż byśmy chcieli. Na zakończenie zbiórki przekazaliśmy sobie iskierkę przyjaźni. Po powrocie do harcówki pożegnaliśmy się.
Mamy nadzieję już niedługo się spotkać i tak, jak za każdym razem przeżyć kolejną przygodę J
dh S.Tillack
Sukces na Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim!
12 kwietnia br. uczennice: Maria Karbowiak, Gabriela Nowak oraz Patrycja Czerepaniak reprezentowały naszą szkołę na Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim dla klas I-III, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa im. S. Żeromskiego w Drawnie, a jego finał odbył się w sali kina Drawieńskiego Ośrodka Kultury.
Miał on na celu:
- popularyzowanie poezji dziecięcej,
- umożliwienie obcowania z pięknem słowa,
- wzbogacanie dziecięcej wyobraźni,
- pobudzanie aktywności twórczej,
- rozwijanie zdolności recytatorskich.
Tematem konkursu były „ Cztery pory roku” . Nasze uczennice wystąpiły
w następującym repertuarze: Maria Karbowiak „Pierwiosnek”, Gabriela Nowak „Mróz”
a Patrycja Czerepaniak w utworze W. Chotomskiej „Dziesięć bałwanków”.Komisja konkursowa oceniała poprawność wygłaszania tekstu z pamięci oraz umiejętność recytacji , dodatkowe punkty przyznała za wykorzystanie rekwizytów i przebrania.
W każdej kategorii wiekowej wyłoniono mistrza recytacji i ten tytuł zdobyła uczennica klasy II-Gabriela Nowak, której serdecznie gratulujemy zwycięstwa! Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy oraz słodki poczęstunek.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie i fantastyczną atmosferę konkursu.
M. Kawecka
Aktywna szkoła
"Aktywna szkoła"- to hasło chyba doskonale oddaje ulubiony sposób spędzania przerw oraz zabaw uczniów Szkoły Podstawowej w Pomierzynie. Nasi uczniowie nie snują się znudzeni po korytarzach, czy wpatrzeni w ekran smartfonów nie oglądają filmików i nie prowadzą wirtualnych rozmów z kolegą znajdującym się tuż obok . Pomierzyńskie dzieciaki czerpią radość z przebywania z rówieśnikami i wspólnych z nimi zabaw. Nieważnie czy jesteś chłopcem, czy dziewczynką i czy chodzisz do klasy drugiej a może siódmej, ważne jest, że chcesz się bawić, a nawet jeśli nie bardzo masz ochotę, to po chwili "gapienia" dołączasz do pozostałych. Pomierzyńscy uczniowie wiedzą jak zachęcić się do wspólnej zabawy i jak czerpać radość z bycia dzieckiem, i czasem, w rozmowach z nauczycielami, współczują kolegom z innych szkół, którzy twierdzą, że w u nich jest nudno...
Pierwszy Dzień Wiosny
Pierwszy Dzień Wiosny uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pomierzynie spędzili bardzo aktywnie w Szczecinie. Zaczęliśmy dość nietypowo, bo śniadaniem w McDonald’s. Później był barwny, widowiskowy musical w teatrze lalek „Pleciuga”. W to niezbyt ciepłe, choć wiosenne przedpołudnie przenieśliśmy się do gorącego świata Afryki, w którym poznaliśmy afrykańskie bajki pełne czarów i egzotycznych zwierząt. Dla większości z nas było to pierwsze spotkanie z teatrem lalek. Wrażenie zrobił już na nas budynek, ale przedstawienie, mimo że dedykowane nieco młodszym widzom, bardzo nam się podobało.
Pełni dobrej energii szybko przenieśliśmy się do Muzeum Techniki i Komunikacji usytuowanej w Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. To jedno z największych w Polsce muzeów o profilu technicznym. Prezentowana jest w nim między innymi historia szczecińskiej komunikacji miejskiej, tramwajowej i autobusowej. Widzieliśmy tam stare motocykle, samochody i skutery. O niektórych markach i modelach opowiadali nasi dziadkowie i rodzice. Dla nas były nieco dziwne, ale im pewnie bardzo by się podobały, bo przypomniałyby o czasach, kiedy byli dziećmi… Całkiem ciekawym pojazdem okazał się „wszędołaz”, który dobrze sprawdziłby się na naszym terenie :) .
Dzięki zafundowanym atrakcjom, powrót do szkoły był odbył się zupełnie bezboleśnie i z wiosenną energią zabierzemy się do pracy, bo koniec roku zbliża się nieuchronnie.
Aleksandra Gabrych, kl.VI
Harcerze w terenie
- 17 marca umówiliśmy się z „Pestkami” ze Złocieńca na wspólną zbiórkę harcerską, na której zadbamy zarówno o naszą formę, jak i miło spędzimy czas z zaprzyjaźnionymi myśliwymi w niezwykłym miejscu.Zorganizowaliśmy leśny przemarsz z Pomierzyna do Łowicza Wałeckiego i z powrotem. Dwudziestodwukilometrowa trasa, z której pokonania jesteśmy niezwykle dumni!, przebiegła bez najmniejszych problemów, choć pogoda nie była łaskawa – mróz i zimny wiatr robiły swoje , ale my byliśmy dobrze przygotowani do wędrówki.W drodze śpiewaliśmy i poznawaliśmy się z harcerzami ze Złocieńca. Był również czas na zadumę i chwilę „zwolnienia”. Na miejscu, w siedzibie Koła Łowieckiego „Potok” prezes koła - pan Jan Grudziński i sygnalista Adam Czarniawski czekali na nas z myśliwskim bigosem, gorącą herbatą i pyszną drożdżówką! Było nam niezwykle miło, że tak o nas zadbano. Na gościnność koła zawsze można liczyć!Podczas spotkania gospodarze opowiadali o myślistwie, pracy dla lasu, lokalnych gatunkach zwierząt i roślin, szczególnie o gatunkach chronionych. Był również czas na harcerskie pląsy i piosenki. Atrakcją była możliwość spróbowania gry na rogu myśliwskim, a to nie należy do najłatwiejszych zadań.Bardzo miło spędziliśmy te kilka sobotnich godzin.Dh. Sylwia Tillack
Spotkanie z kandydatami do klasy pierwszej
Spotkanie z kandydatami do klasy pierwszej rozpoczęło się od wspólnej zabawy z harcerzami w korytarzu szkolnym tj. na niektórych przerwach. Była godzina 16.00, a więc wychowankowie pani Teresy Stąporek w skupieniu przygotowywali swoje prace na kolejny konkurs plastyczny. Rodzice od razu odpowiedzieli na pytanie, kto jest największym kapitałem szkoły? Zespół nauczycieli. Dzieci czuły się, jak u siebie odkrywając ciekawe sale: zabaw, matematyki, informatyki, przyrody, językową, stołówkę, fabrykę zabawek, salę gimnastyczną, bibliotekę. Z chęcią zajmowały miejsce "prezesa" i odgadywały ilość "piątek". Z panią Magadaleną Wilczyńską zrobiły "coś z niczego", a z panią Sylwią Tillack "wyczarowały ciepło" i nauczyły robota "chodzić, jak mu każą". Na spotkaniu dzieci śpiewały w języku angielskim z panem Maciejem Borowcem i tańczyły "po polsku"... A w tym czasie, w bibliotece rodzice poznali wychowawcę uczniów klasy I - panią Dorotę Maślak i zadawali pytania pani dyrektor, która odpowiadała wprost na ważne pytania. Spotkanie zakończyło się wnioskiem rodziców, że w Szkole Podstawowej w Pomierzynie na pewno mogą liczyć na uważną obecność i wsparcie rozwoju ich dzieci przez nauczycieli i całą społeczność szkoły. Dziękujemy Państwu za spotkanie i zapraszamy na codziennie "otwarty dzień" w naszej szkole.
How are you? Fine, thank you!
Coraz częściej słychać w naszej szkole. E.., nie wierzę. Tyle od tych dzieci wymagacie, a one są takie biedne, muszą uczyć się - słychać głos "biednego". Rodzice naszych dzieci są dumni i "bogaci" widząc, jakie postępy w ciągu pół roku wypracowało ich dziecko. We wrześniu, październiku, listopadzie było ciężko, ale teraz, kiedy dziecko coraz więcej potrafi samo zrobić, to wszyscy są happy. Zmianą jakościową jest fakt, że przy konsekwentnym stosowaniu zasad każdy jest happy. Liczy się indywidualny postęp - POTRAFIĘ , a nie ocena.
Być pożytecznym i pomagać innym
Tego uczą się kandydaci na harcerzy prowadzeni przez druhnę Sylwię Tillack. Wymaga to samodzielności, odpowiedzialności i wytrwałości, nad czym pracują od ośmiu miesięcy chętni uczniowie szkoły w Pomierzynie. Druhna S. Tillack relacjonuje: Poznajemy tajniki harcerstwa. Pracujemy nad postawą harcerską i staramy się sprostać Przyrzeczeniu harcerskiemu i prawom harcerskim. Nawiązaliśmy współpracę z Komendą Hufca Szczecinek, jak i lokalnymi drużynami. Wspieramy ważne wydarzenia szkolne. Uczestniczymy w imprezach i wydarzeniach w gminie. Jako wolontariusze angażujemy się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Kandydaci na harcerzy mają szczere chęci, głowy pełne pomysłów i otwarte serca. Organizujemy i bierzemy udział w różnych spotkaniach, zbiórkach, nockach z innymi harcerzami np. drużyną "Pestki" ze Złocieńca.
20.12.2017r. Senat Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił rok 2018 Rokiem Harcerstwa. "Przywołujemy dziś pamięć o wielu pokoleniach harcerek i harcerzy, którzy wychowywali młodzież i budowali nowoczesne społeczeństwo, odbudowywali nasz kraj po obu wojnach światowych i nieśli pomoc potrzebującym. Służba harcerek i harcerzy w kraju i poza jego granicami na trwałe zapisała się w naszych dziejach i w naszych sercach." - czytamy w uchwale.
Kandydaci na harcerzy w Pomierzynie, od czerwca 2017r. działają na przyszłość, by swoją postawą przestrzegać prawa harcerskiego. Pamięć w słowach jest okazjonalna, a w czynach codzienną pracą.
"Lubię tu być"
mówią dzieci i dodają: tu sami wybieramy książki, rozmawiamy o dinozaurach, piszemy książkę, gramy w kalambury, robimy tulipany z łyżeczek, odrabiamy lekcje, poznajemy wyrazy bliskoznaczne..." A dorośli odpowiadają: "Jest przytulnie, domowo, atmosfera, że chcę tu zostać, nie patrzeć na zegarek, rozmawiać, planować, razem działać...". O czym mowa? O naszej bibliotece ! Tu się DZIAŁA, a nie ŚPI, mimo dywanów i kanap:) A jeżeli się zdarzy, to jest, to tylko "Czarodziejska noc w bibliotece".
Co zrobić, by się nie narobić?:)
Uczyć się logicznego myślenia od najmłodszych lat. Już dziś uruchomiamy samochód, włączamy pralkę, kuchenkę i podajemy ostatnie polecenie np. "pieczenie biszkoptu". Korzystamy z tego, że ktoś wcześniej urządzenie zaprogramował, a elementy wyprodukowały linie produkcyjne - maszyny zaprogramowane i nadzorowane przez pracowników. Można logicznie myśląc zrobić coś i się nie narobić, czego poprzez zabawę w tworzenie np. motyli uczą się dzieci od klasy pierwszej. Na jednym ze zdjęć Nadia pokazuje paluszkiem kolejne polecenia na razie w klasie, a za kilkanaście lat ?:)
Robot Dash i nasi uczniowie oraz programowanie offline i online
Dzieci kodują i odkodowują, poznają i tworzą szyfry, rozwiązują łamigłówki, układanki logiczne, segregują, porządkują, przyporządkowują według danej cechy lub według jej braku. Uczniowie tworzą instrukcje, układają ścieżki ruchu dla różnych obiektów, określają porządek danych czynności. Pracują nad różnymi danymi wejściowymi, aby otrzymać oczekiwany wynik. Dzieci ćwiczą szeroko pojętą umiejętność rozumowania, a przy okazji mają radość z efektowych wyników swojej pracy np. mowa i ruch robota Dasha. Nauka programowania w Pomierzynie rozpoczyna się od nauczania wczesnoszkolnego i prowadzona przez nauczycieli: Sylwię Tillack, Joannę Chełstowską, Magdalenę Wilczyńską i Macieja Borowca realizujących projekt "Zaprogramuj przyszłość" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego (zakup pomocy dydaktycznych tj. Dash, Dot, 3 tablety, Inteligentne miasto, Makey Makey, Mata edukacyjna).
SKAT - Szkolne koło animacji teatralnej
SKAT to nauka wystąpień publicznych, radzenia sobie z tremą i stresem, obycia ze sceną oraz umiejętności sztuki recytacji i interpretacji tekstów poetyckich i prozatorskich. Łączymy ze sobą słowo i muzykę. Uczniowie są współreżyserami swych miniatur teatralnych, charakteryzatorami i scenografami oraz świetnymi obserwatorami i krytykami, uczącymi się od siebie nawzajem. Zajęcia prowadzi raz w tygodniu dla uczniów klas IV-VI nauczycielka języka polskiego pani Monika Kawecka. Efektem zajęć są m.in. inscenizacje teatralne, które uświetniają szkolne uroczystości np. : ślubowania pierwszoklasistów, Dzień Niepodległości, Jasełka. Przed uczestnikami SKAT-u kolejne wyzwania, godziny wytężonej pracy i zabawy, której efektem będzie panowanie nad stresem oraz mamy nadzieję radość koleżanek i kolegów, słowa uznania od nauczycieli, rodziców i gości naszej szkoły.
Efekt intrwału powtórek
Co tydzień, w czwartek chętni uczniowie kl. V - VI praktycznie utrwalają umiejętności zdobyte na lekcjach matematyki m.in.: wykazują powiązania między poszczególnymi działami matematyki oraz matematyki z innymi dziedzinami wiedzy i codziennym życiem, ćwiczą sprawności rachunkowe, sprawdzają otrzymane odpowiedzi i poprawiają błędy. Uczniowie ćwiczą zastosowanie matematyki korzystając z ciekawych materiałów dydaktycznych i nowoczesnych pomocy naukowych np. program "Małymi kroczkami". Młodzież wdraża się do samokontroli, wyrabia nawyk systematyczności, pracowitości. Efektem interwału przepracowanych przez wytrwałych uczniów powtórek jest "zrozumienie zadań z matematyki".
Gotowanie i czytanie
Gotowanie i czytanie bajek Andersena, Puszkina, Kołakowskiego w czwartkowe popołudnia. Czasami się "zapominamy", aż ciasto drożdżowe samo "wychodzi" z miski. Drożdże to grzyby pączkujące?:) Jak smakuje zielony owies z twarożkiem, a jak z soją, marchewką i tradycyjnymi podpłomykami? Co bardziej lubi nasz organizm schabowego wieprzowego czy schabowego sojowego? Czy "kaliski" ogórek kiszony chroni przed chorobami? Czy uczymy się nic nie robiąc, czy jak popełniamy błędy? Czy można uzależnić się od rzeczy? Co to znaczy "uzależnienie"? Na te i inne pytania odpowiadają dzieci w czasie zajęć w świetlicy podczas rozmów towarzyszących gotowaniu i czytaniu.
Zabawa i ruch przed lekcjami
Dzieci w różnym wieku od klasy I do VII codziennie przed lekcjami razem grają w piłkę nożną, skakankę oraz inne gry i zabawy ruchowe. Wynik meczu lub gry jest mniej istotny. Dzieci uczą się współdziałania, jak unikać sytuacji konfliktowych, doświadczają przestrzegania lub łamania zasad, "sprawiedliwości", pokonywania trudności i radości ze współdziałania. Każde dziecko uczy się radzenia sobie ze stresem w prosty sposób tj. poprzez wysiłek fizyczny.
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”
14 marca każdego roku przypada święto matematyki – Dzień Liczby Pi. W naszej szkole najmądrzejsze matematyczne głowy postanowiły zmierzyć się z matematyką, z tą jakże piękną, choć niełatwą dziedziną. Już miesiąc wcześniej zgłosiliśmy się do tego konkursu i wytrwale się do niego przygotowywaliśmy.
15 marca w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”, wzięło w nim udział 13 uczestników: 2 z klasy III, 3 z klasy IV, 4 z klasy V i 4 z klasy VI. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: Maluch (klasy III i IV) oraz Beniamin (klasy V i VI). Konkurs miał formę testu, gdzie spośród pięciu odpowiedzi tylko jedna była prawidłowa. Każdy z testów zawierał 24 lub 30 pytań (zależnie od kategorii), które podzielono ze względu na trudność na pytania za 3 pkt., za 4 pkt. i 5 pkt. Wszystkie zadania miały charakter logicznego rozumowania, w wielu z nich liczył się pomysł i spryt, a nie konicznie zdolności skomplikowanego rachowania czy znajomości algorytmów działań matematycznych.
Każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa i łamigłówkę logiczną w formie zakręconych drucików, które należy rozłączyć (a potem złączyć) bez użycia siły.
Na wyniki przyjdzie nam trochę poczekać, ale odwaga przystąpienia do tego konkursu jest już wartością samą w sobie. Trzymamy kciuki za uczestników i życzymy wytrwałości z „matematyczną” przygodą.
Sylwia Tillack
Archiwum Aktualności